George Mason University                                5/13/2009 - 20:21PM
         2009 COLONIES ZONE  SCY CHAMPIONSHIP, Sanction #: 109-01          
                   George Mason University, Fairfax, VA                    
 
 Event 6  Men 18-24 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 44.96  4/23/2006 William Liscinsky
         NATL: ! 43.89  2/18/2001 ROMAIN BARNIER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Perfanov, Val    24 PAFC                52.50      50.03          9  
                 23.33        50.03 (26.70)
  2 Miller, Richard  24 OCSC                50.30      50.27          7  
                 24.54        50.27 (25.73)
  3 Kelley, Robert   20 ALEX                55.00      51.76          6  
                 24.36        51.76 (27.40)
  4 Abdelaal, Moham  23 OCSC                53.50      52.46          5  
                 24.73        52.46 (27.73)
  5 McKee, Patrick   23 FBST                   NT      52.58          4  
                 25.02        52.58 (27.56)
  6 Laiti, Patrick   23 UNAT                52.75      52.71          3  
                 24.81        52.71 (27.90)
  7 Cortes, Juan     24 FXCM                55.32      54.48          2  
                 26.33        54.48 (28.15)
  8 Abdelaal, Ahmed  24 OCSC                54.00      54.78          1  
                 26.34        54.78 (28.44)
  9 DeCagna, Drew    24 OCSC                   NT      56.04        
                 26.26        56.04 (29.78)
 
 Event 6  Men 25-29 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 45.61  4/15/2007 William Liscinsky
         NATL: ! 42.91  4/25/2004 SABIR MUHAMMAD
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Liscinsky Jr, W  27 CUBU                46.50      45.53Z         9  
                 21.78        45.53 (23.75)
  2 Rhodes, Scott    25 VMST                47.90      47.12          7  
                 22.71        47.12 (24.41)
  3 Erb, Benjamin    28 OCSC                48.50      48.71          6  
                 22.51        48.71 (26.20)
  4 Hess, Christoph  29 PAFC                50.47      48.94          5  
                 23.52        48.94 (25.42)
  5 Choulga, Kirill  26 RMST                49.66      49.43          4  
                 24.28        49.43 (25.15)
  6 Walters, David   28 UNAT                50.00      49.51          3  
                 23.43        49.51 (26.08)
  7 Sprengel, Ryan   28 DCAC                52.22      49.74          2  
                 23.44        49.74 (26.30)
  8 Burnett, Andrew  26 ALEX                49.91      49.83          1  
                 23.78        49.83 (26.05)
  9 Lengle, Christo  28 ARMS                50.10      50.44        
                 23.55        50.44 (26.89)
 10 Strahota, Jeffr  28 TERR                51.00      51.86        
                 24.92        51.86 (26.94)
 11 Schwarz, Shane   25 OCSC                58.75      52.57        
                 25.27        52.57 (27.30)
 12 Paglio, Daniel   26 DCAC                53.00      53.82        
                 25.87        53.82 (27.95)
 13 Jamieson, Mark   26 OCSC                55.00      54.37        
                 25.88        54.37 (28.49)
 14 Nguyen, Son      29 MESC                59.99      55.38        
                 27.08        55.38 (28.30)
 15 Baker, Nathanie  29 SPST                56.39      55.87        
                 25.64        55.87 (30.23)
 16 Pohl, Evan       25 REDT                56.43      56.39        
                 27.26        56.39 (29.13)
 17 Marshall, Lane   29 DCAC              1:00.42      57.30        
                 27.49        57.30 (29.81)
 18 Gustafson, Jere  27 VMST              1:00.00      59.69        
                 28.31        59.69 (31.38)
 19 Goodwin 3rd, Ja  27 RMST              1:05.00    1:02.43        
                 29.92      1:02.43 (32.51)
 20 Sugar, David     29 NBAC              1:18.30    1:12.90        
                 33.43      1:12.90 (39.47)
 
 Event 6  Men 30-34 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 47.40  4/23/2006 Troy Johnson
         NATL: ! 44.53  12/19/2004MIKE PICOTTE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Walkenhorst, Ja  34 NEM                 51.00      50.81          9  
                 24.24        50.81 (26.57)
  2 Richard, Jean-P  32 DCAC                55.40      53.00          7  
                 25.81        53.00 (27.19)
  3 Morris, David    30 DCAC                55.00      54.47          6  
                 25.83        54.47 (28.64)
  4 Moon, Wonkee     34 DCAC                57.88      56.27          5  
                 27.27        56.27 (29.00)
  5 Chuang, Mason    30 DCAC                59.30      56.57          4  
                 27.40        56.57 (29.17)
  6 Di Filippo, Mar  32 CUBU                59.00      57.39          3  
                 27.23        57.39 (30.16)
  7 Lewis, Monte     33 GERM              1:06.50    1:06.39          2  
                 31.67      1:06.39 (34.72)
  8 Jones, Andrew    31 RMST              1:19.90    1:21.07          1  
                 36.06      1:21.07 (45.01)
  9 Mc Cready, Matt  33 ALEX              1:30.00    1:27.19        
                 43.47      1:27.19 (43.72)
 
 Event 6  Men 35-39 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 45.54  4/23/2006 Michael Ross
         NATL: ! 45.32  4/23/2006 VLAD PYSHNENKO
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Matheson, Mark   39 NIAG                49.76      48.46          9  
                 23.76        48.46 (24.70)
  2 von Loewe, Pete  38 GMUP                50.28      50.00          7  
                 23.68        50.00 (26.32)
  3 Sprenger, Kurt   39 SMAM                   NT      50.84          6  
                 24.23        50.84 (26.61)
  4 Doane, Michael   38 TERR                51.80      51.37          5  
                 24.59        51.37 (26.78)
  5 Mayer, Michael   38 NIAG                54.10      51.91          4  
                 24.90        51.91 (27.01)
  6 Waltman, Michae  39 RMST                53.50      53.17          3  
                 25.67        53.17 (27.50)
  7 Jeter, Robert    35 DCAC              1:05.00      53.77          2  
                 25.49        53.77 (28.28)
  8 English, Willia  39 DCM                 57.00      54.36          1  
                 25.61        54.36 (28.75)
  9 Mattson, Eric    39 1776                58.00      54.92        
                 26.28        54.92 (28.64)
 10 Odinec, Marcus   39 CUBU                56.23      56.37        
                 27.06        56.37 (29.31)
 11 Carlson, John    37 RMST                58.17      57.05        
                 27.73        57.05 (29.32)
 12 Newnam, Todd     38 CUBU              1:02.00      57.45        
                 27.01        57.45 (30.44)
 13 Pohnert, Steven  39 RMST                58.00      58.61        
                 28.23        58.61 (30.38)
 14 Severt, Cary     38 VMST              1:00.74      59.37        
                 28.68        59.37 (30.69)
 15 Horsford, Jonat  36 DCAC              1:01.00      59.53        
                 28.85        59.53 (30.68)
 16 Bell, Richard    39 CONN              1:02.50    1:02.12        
                 29.05      1:02.12 (33.07)
 17 Lee, Peter       38 NCYM              1:05.54    1:02.59        
                 29.79      1:02.59 (32.80)
 18 Wamboldt, Darre  36 URMS              1:10.00    1:08.17        
                 32.65      1:08.17 (35.52)
 
 Event 6  Men 40-44 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 47.63  4/21/2002 Michael Fell
         NATL: ! 45.35  5/4/2008  MICHAEL ROSS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Ross, Michael    41 MESC                45.35      45.61Z         9  
                 21.85        45.61 (23.76)
  2 Ammon, Craig     40 UNAT                48.83      47.79          7  
                 23.21        47.79 (24.58)
  3 Hiltabiddle, St  42 JAM                 53.50      48.77          6  
                 23.29        48.77 (25.48)
  4 Matheson, Brent  42 JAM                 49.99      49.15          5  
                 24.42        49.15 (24.73)
  5 Segal, William   44 JAM                 49.82      49.56          4  
                 23.99        49.56 (25.57)
  6 Jones, Rob       44 UNAT                49.38      50.63          3  
                 24.30        50.63 (26.33)
  7 Wolf, Paul       42 GERM                52.15      51.44          2  
                 24.60        51.44 (26.84)
  8 Downey, Mark     42 VMST                53.17      53.05          1  
                 25.18        53.05 (27.87)
  9 Clear, Kirk      41 UNAT                52.40      54.24        
                 25.21        54.24 (29.03)
 10 Sax, William     40 GMUP                56.21      56.24        
                 27.19        56.24 (29.05)
 11 Hohn, Chris      40 UNAT                58.29      56.42        
                 27.27        56.42 (29.15)
 12 Chase, Bruckner  42 OCSC                55.70      56.60        
                 27.16        56.60 (29.44)
 13 Sealey, Robert   44 RMST                58.00      57.50        
                 28.67        57.50 (28.83)
 14 Hahn, Roger      43 1776                59.00      58.34        
                 27.63        58.34 (30.71)
 15 Wexler, Wayne    42 1776                58.00      58.64        
                 28.48        58.64 (30.16)
 16 Toy, Raymond     42 CMYM                59.25      58.73        
                 28.32        58.73 (30.41)
 17 Rees, Matt       40 UNAT                58.45    1:00.04        
                 28.60      1:00.04 (31.44)
 18 Williams, Jeffe  40 GERM              1:02.00    1:00.48        
                 28.17      1:00.48 (32.31)
 19 Duff, Mark       43 MESC              1:00.00    1:01.07        
                 29.62      1:01.07 (31.45)
 20 Rouvelas, Larry  40 UNAT                   NT    1:03.04        
                 30.22      1:03.04 (32.82)
 21 Kim, Song        40 FXCM              1:15.00    1:08.27        
                 31.22      1:08.27 (37.05)
 22 Eastburn, Georg  41 UNAT              1:10.20    1:13.63        
                 32.55      1:13.63 (41.08)
 
 Event 6  Men 45-49 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 51.49  4/13/2003 Bradford Gandee
         NATL: ! 46.89  5/4/2008  PAUL SMITH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Schmidt, Michae  46 MESC                50.06      49.31Z         9  
                 24.06        49.31 (25.25)
  2 Brophy, Neil     48 NIAG                54.34      50.64Z         7  
                 24.84        50.64 (25.80)
  3 Andelin, Roger   45 FXCM                53.70      51.58          6  
                 24.68        51.58 (26.90)
  4 Williams, David  48 UNAT                52.20      52.59          5  
                 25.45        52.59 (27.14)
  5 Morozin Jr, Jos  49 PAFC                55.00      53.06          4  
                 25.70        53.06 (27.36)
  6 Kovalovsky, Kel  47 NIAG                52.39      53.61          3  
                 25.37        53.61 (28.24)
  7 Szekely, Les     45 1776                53.00      54.09          2  
                 25.73        54.09 (28.36)
  8 Worst, Jeremy    46 WAVA                57.36      54.44          1  
                 25.96        54.44 (28.48)
  9 Laiti, Chris     48 UNAT                54.70      54.61        
                 26.24        54.61 (28.37)
 10 Caudrillier, Fr  46 NIAG                54.99      55.15        
                 25.56        55.15 (29.59)
 11 Roth, Greg       46 1776                55.50      55.31        
                 25.81        55.31 (29.50)
 12 Calvert, Stan    46 FXCM                54.30      55.56        
                 25.96        55.56 (29.60)
 13 Oliphant, Mark   46 TCYS                57.65      56.45        
                 26.39        56.45 (30.06)
 14 Heinz, Tony      49 1776                58.60      57.41        
                 27.01        57.41 (30.40)
 15 Messersmith, Gr  45 NBAC              1:00.00      57.44        
                 26.86        57.44 (30.58)
 16 Andersen, Bruce  48 UNAT                58.00      57.50        
                 27.05        57.50 (30.45)
 17 Matz, Michael    47 PAFC                57.68      57.68        
                 27.63        57.68 (30.05)
 18 Goins, Todd      47 WAVA                59.70      59.90        
                 28.00        59.90 (31.90)
 19 Deitch, David    45 FXCM              1:01.11    1:00.70        
                 29.64      1:00.70 (31.06)
 20 Sickenberger Jr  49 RMST              1:08.00    1:01.46        
                 29.89      1:01.46 (31.57)
 21 Douglas, Jonath  46 SPST              1:06.89    1:04.85        
                 29.85      1:04.85 (35.00)
 22 Martin, Michael  48 OCSC              1:18.00    1:18.60        
                 36.01      1:18.60 (42.59)
 
 Event 6  Men 50-54 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 49.28  4/24/2005 Paul Trevisan
         NATL: ! 48.05  5/4/2008  STU MARVIN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Wall, Dan        53 ADMS                54.47      53.63          9  
                 25.68        53.63 (27.95)
  2 Gandee, Brad     54 GMUP                52.00      54.19          7  
                 26.40        54.19 (27.79)
  3 Spencer, Michae  51 NCMS                57.10      55.13          6  
                 26.51        55.13 (28.62)
  4 Humphreys, Jeff  53 NIAG                56.50      56.48          5  
                 27.53        56.48 (28.95)
  5 Rickard, Alan    52 FXCM                57.10      56.55          4  
                 26.86        56.55 (29.69)
  6 Dayton, Timothy  50 RMST              1:01.46    1:01.13          3  
                 28.97      1:01.13 (32.16)
  7 Manieri, Pete    52 1776              1:00.00    1:03.51          2  
                 30.51      1:03.51 (33.00)
  8 White, Wayne     54 VMST              1:05.22    1:04.70          1  
                 31.20      1:04.70 (33.50)
  9 Hanley, Peter    51 BACM              1:01.60    1:07.17        
                 31.86      1:07.17 (35.31)
 10 Loman, Jeffrey   51 ANCM              1:18.00    1:11.24        
                 32.36      1:11.24 (38.88)
 11 Pitchford, Bart  50 GMUP              1:09.00    1:12.34        
                 34.86      1:12.34 (37.48)
 
 Event 6  Men 55-59 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 53.39  4/22/2001 Richard Arluck
         NATL: ! 48.37  4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Thornton, James  56 TPIT                53.25      52.86Z         9  
                 25.26        52.86 (27.60)
  2 Franz, Craig     56 DCAC                58.82      57.55          7  
                 27.62        57.55 (29.93)
  3 Martin, Jack     57 1776              1:00.00      57.58          6  
                 28.28        57.58 (29.30)
  4 Kornblatt, Dani  59 NIAG                59.50      57.84          5  
                 28.16        57.84 (29.68)
  5 Hoffman, Charle  58 TERR              1:02.55      57.97          4  
                 28.09        57.97 (29.88)
  6 Peterson, Jim    58 MERR                59.00    1:00.22          3  
                 29.27      1:00.22 (30.95)
  7 Pot, Eugene      58 NIAG              1:05.00    1:02.52          2  
                 29.60      1:02.52 (32.92)
  8 Edgell, Don      57 CUBU              1:03.00    1:02.90          1  
                 29.96      1:02.90 (32.94)
  9 Paushter, Steph  57 NIAG              1:02.00    1:03.02        
                 29.87      1:03.02 (33.15)
 10 Briesemeister,   55 VMST              1:12.00    1:04.68        
                 30.53      1:04.68 (34.15)
 11 Walters, Mark    56 GERM              1:03.00    1:06.02        
                 31.96      1:06.02 (34.06)
 12 Kurtz, Geoff     59 UNAT              1:06.50    1:09.78        
                 33.24      1:09.78 (36.54)
 13 Nelson, Bill     56 VMST              1:13.00    1:11.51        
                 33.71      1:11.51 (37.80)
 14 Boyle, Michael   57 RMST              1:20.00    1:11.97        
                 34.60      1:11.97 (37.37)
 15 Lengle, James    59 ARMS              1:15.01    1:12.79        
                 34.39      1:12.79 (38.40)
 16 Daniels, Mark    56 VMST                   NT    1:13.03        
                 33.52      1:13.03 (39.51)
 17 Tucker, Kim      57 CUBU                   NT    1:15.50        
                 36.10      1:15.50 (39.40)
 
 Event 6  Men 60-64 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 58.56  5/2/1999  David Harrison
         NATL: ! 49.14  5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Kelleher, Kiera  60 DCAC              1:02.00      56.82Z         9  
                 27.40        56.82 (29.42)
  2 Dragon, Jim      64 GSM                 57.90      57.87Z         7  
                 27.70        57.87 (30.17)
  3 Amundsen, Josep  63 1776              1:01.00    1:02.84          6  
                 29.96      1:02.84 (32.88)
  4 Richelson, Andr  61 NCMS              1:03.50    1:05.14          5  
                 30.55      1:05.14 (34.59)
  5 Timmons, Timoth  62 GMUP                   NT    1:09.87          4  
                 33.83      1:09.87 (36.04)
  6 Kremzier, James  63 1776              1:12.00    1:11.46          3  
                 33.74      1:11.46 (37.72)
  7 French, Randy    64 UNAT              1:17.00    1:12.57          2  
                 35.80      1:12.57 (36.77)
 
 Event 6  Men 65-69 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 59.92  4/13/2003 David Harrison
         NATL: ! 54.43  5/17/2002 JEFF FARRELL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Brundage, Warne  66 VMST              1:03.80    1:04.98          9  
                 31.08      1:04.98 (33.90)
  2 Robinson, David  65 GERM              1:12.00    1:09.29          7  
                 32.84      1:09.29 (36.45)
  3 Zamon, Frederic  67 CUBU              1:12.00    1:10.71          6  
                 33.83      1:10.71 (36.88)
  4 Hulings 3rd, Jo  67 FXCM              1:18.00    1:18.11          5  
                 36.74      1:18.11 (41.37)
  5 Miller, Grant    65 DCAC              1:18.00    1:18.77          4  
                 33.57      1:18.77 (45.20)
  6 Pilette, Sterli  67 RMST              2:10.00    1:20.12          3  
                 36.00      1:20.12 (44.12)
  7 Berghaus, Peter  68 CONN              1:28.10    1:21.25          2  
                 39.32      1:21.25 (41.93)
  8 Mc Gee Sr, Hugh  66 CUBU              1:25.00    1:22.51          1  
                 40.27      1:22.51 (42.24)
  9 Pattie, Kenton   69 CUBU              2:04.00    1:32.08        
                 42.98      1:32.08 (49.10)
 10 Wolfe, Dallas    69 RIPM              1:39.00    1:32.20        
                 42.68      1:32.20 (49.52)
 11 Sebben, James    68 CUBU              2:00.00    1:43.58        
                 50.64      1:43.58 (52.94)
 
 Event 6  Men 70-74 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 1:03.73  4/4/2004  Walter Lincoln
         NATL: !   56.05  5/4/2008  JEFF FARRELL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Katz, Jerry      70 GSM               1:09.97    1:08.32          9  
                 31.83      1:08.32 (36.49)
  2 Dunham, Larry    70 NEM               1:17.20    1:11.34          7  
                 33.80      1:11.34 (37.54)
  3 Nobbe, Nick      70 RMST              1:20.00    1:18.40          6  
                 38.03      1:18.40 (40.37)
  4 Cheadle, Richar  71 VMST              1:38.00    1:38.93          5  
                 48.30      1:38.93 (50.63)
  5 James, Ulysses   73 FBST                   NT    2:15.62          4  
               1:00.69    2:15.62 (1:14.93)
 
 Event 6  Men 80-84 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 1:20.12  4/20/1997 Robert Knapp
         NATL: ! 1:07.17  2/12/2005 FRANK PIEMME
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Briesemeister,   83 VMST              1:43.64    1:40.50          9  
                 46.02      1:40.50 (54.48)
 
 Event 6  Men 95-99 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: ! 2:04.54  1/10/1999 GUS LANGNER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Wolff, John      96 GMUP                   NT    3:51.99          9  
               1:25.48    3:51.99 (2:26.51)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 6                  
 
  1. Curl-Burke Swim Club              460   2. Virginia Masters Swim Team        133
  3. 1776                              123   4. Patriot Masters Swim Team          85
  5. Reston Masters Swim Team           79   6. District of Columbia Aquatics      58
  7. Niagara Masters                    49   8. New England Masters Swim Club      43
  8. Maine Masters Swim Club            43  10. Fairfax County Masters             35
 11. SwimQuest Masters                  34  11. Terrapin Masters                   34
 13. Unattached - VA                    33  14. Alexandria Masters Swimming        31
 15. Pennypack Aquatic&Fitness Club     27  16. Unattached - PV                    26
 17. Adirondack Masters                 25  18. Ocean City Swim Club               24
 19. Red Tide                           17  20. Arlington Ageless Masters          16
 20. Garden State Masters               16  20. Jersey Area Masters                16
 23. DC Masters                         15  24. Unattached - DV                    12
 25. Germantown Maryland Masters        11  25. North Carolina Mastrs Swimming     11
 27. Allegheny Mountain Association     10  28. Movy Masters                        9
 28. North Baltimore Aquatic Club        9  28. Team Pittsburgh Masters             9
 31. Warrenton Masters Swim Team         8  31. Fort Belvoir Masters                8
 33. Unattached - SE                     7  33. Unattached -nj                      7
 33. Columbia Masters Swim Team          7  36. Shenandoah Marlins Aquatic Clu      6
 36. Montgomery Ancient Mariners         6  38. Maryland Masters                    5
 39. Marco Island Swim Team              4  40. Merritt Marlins                     3
 40. Northern VA Jewish Comm Center      3  40. Robious Sports & Fitness Maste      3
 43. Connecticut Masters                 2