George Mason University                                5/13/2009 - 20:21PM
         2009 COLONIES ZONE  SCY CHAMPIONSHIP, Sanction #: 109-01          
                   George Mason University, Fairfax, VA                    
 
 Event 9  Mixed 18+ 400 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
         ZONE: Z 3:33.61  4/22/2006 Curl-Burke Swim Club
         NATL: ! 3:25.12  4/7/2002  NEM
                          P CADWELL, J STOKES, E WANG, J EADDY
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 CUBU  'B'                     4:16.50    4:06.39         18  
     1) Newnam, Todd M38              2) Wessel, Alexandra W19        
     3) Sundberg, Alison W24          4) Di Filippo, Mario M32        
                 27.45        56.58 (56.58)
        1:30.52 (33.94)   2:05.65 (1:09.07)
        2:34.65 (29.00)   3:07.29 (1:01.64)
        3:35.50 (28.21)     4:06.39 (59.10)
  2 CUBU  'A'                     4:15.50    4:26.54         14  
     1) Avgerinos, Katherine W24      2) Riley, Corey M18             
     3) Halstead, James M42           4) Watson, Katie W22            
                 30.63    1:06.23 (1:06.23)
        1:37.63 (31.40)   2:15.02 (1:08.79)
        2:43.51 (28.49)   3:16.02 (1:01.00)
        3:49.13 (33.11)   4:26.54 (1:10.52)
 
 Event 9  Mixed 25+ 400 Yard Freestyle Relay
=========================================================================================
         ZONE: Z 3:29.77  2001      Metro
         NATL: ! 3:26.90  4/4/2004  OLYMPIC CLUB
                          S GREENWOOD, K SHEA, N OMPHROY, L WANIE
    Team                             Seed     Finals       Points 
=========================================================================================
  1 CUBU  'C'                     3:40.10    3:27.71Z        18  
     1) Peterson, Stacy W27           2) Fisher, Kevin M25            
     3) Tuomey, Liz W31               4) Liscinsky Jr, William M27    
                 26.49        55.63 (55.63)
        1:19.48 (23.85)     1:46.10 (50.47)
        2:12.70 (26.60)     2:41.94 (55.84)
        3:03.49 (21.55)     3:27.71 (45.77)
  2 RMST  'C'                     3:36.36    3:28.61Z        14  
     1) Orton, Adam M28               2) Hamilton, Allyson W27        
     3) O'Reilly, Jennifer W29        4) Choulga, Kirill M26          
                 23.61        49.35 (49.35)
        1:16.21 (26.86)     1:46.03 (56.68)
        2:12.09 (26.06)     2:39.21 (53.18)
        3:02.95 (23.74)     3:28.61 (49.40)
  3 1776  'A'                     3:55.70    4:01.94         12  
     1) Kagy-Schwartz, Michelle W33   2) Plummer, Stephanie W26       
     3) Patterson, Thomas M32         4) Wexler, Wayne M42            
                 30.27    1:02.43 (1:02.43)
        1:32.40 (29.97)   2:04.99 (1:02.56)
        2:32.20 (27.21)     3:02.66 (57.67)
        4:02.12 (59.46)     4:01.94 (59.28)
 
 Event 9  Mixed 35+ 400 Yard Freestyle Relay
================================================================================================
         ZONE: Z 3:36.79  1997      Colonials 1776
         NATL: ! 3:28.42  3/15/2008 VIRGINIA
                          S SUMMERLIN, J JOHN, C JOHN, D SUMMERLIN
    Team                             Seed     Finals       Points 
================================================================================================
  1 GMUP  'A'                     3:49.00    3:46.60         18  
     1) Gandee, Brad M54              2) von Loewe, Pete M38          
     3) Ward, Cheryl W43              4) Hinman, Melissa W35          
                 26.42        54.13 (54.13)
        1:17.94 (23.81)     1:44.13 (50.00)
        2:10.82 (26.69)     2:40.89 (56.76)
        3:11.93 (31.04)   3:46.60 (1:05.71)
  2 RMST  'B'                     3:55.55    3:53.74         14  
     1) Lueker, Mary W44              2) Waltman, Michael M39         
     3) Pohnert, Steven M39           4) Calkins, Sonja W36           
                 28.70    1:00.69 (1:00.69)
        1:26.93 (26.24)     1:55.27 (54.58)
        2:24.01 (28.74)   3:22.23 (1:26.96)
        3:53.74 (31.51)                    
  3 CUBU  'D'                     3:55.00    4:01.47         12  
     1) Schappert, Meghan W39         2) Tuchler, Jim M44             
     3) Buechler, John M41            4) Rawson, Laurelyn W37         
                 31.42    1:05.80 (1:05.80)
        1:31.41 (25.61)     2:00.79 (54.99)
        2:32.84 (32.05)   3:08.28 (1:07.49)
        3:33.86 (25.58)     4:01.47 (53.19)
  4 VMST  'A'                          NT    4:02.02         10  
     1) Severt, Cary M38              2) Moore, Alison W38            
     3) Jaeger, Debbie W46            4) Holland, Dave M41            
                 29.41    1:00.90 (1:00.90)
        1:31.62 (30.72)   2:04.47 (1:03.57)
        2:35.12 (30.65)   3:08.28 (1:03.81)
        3:33.99 (25.71)     4:02.02 (53.74)
 
 Event 9  Mixed 45+ 400 Yard Freestyle Relay
=======================================================================================================
         ZONE: Z 4:03.93  4/4/2004  Virginia Masters SwimTeam
         NATL: ! 3:34.92  4/13/2008 WALNUT CREEK
                          G REMMERT, L VIDAL, C MCNAMARA, D BOATWIGHT
    Team                             Seed     Finals       Points 
=======================================================================================================
  1 RMST  'A'                     4:08.08    4:13.16         18  
     1) Brightwell, Kim W49           2) Moyer, Michelle W46          
     3) Sickenberger Jr, William M49  4) Dayton, Timothy M50          
                 31.09    1:03.17 (1:03.17)
        1:34.86 (31.69)   2:08.72 (1:05.55)
        2:38.50 (29.78)   3:10.54 (1:01.82)
        3:40.32 (29.78)   4:13.16 (1:02.62)
  2 CUBU  'E'                     4:12.80    4:15.99         14  
     1) Wallack, Mary W53             2) Dobyns, Cindy W46            
     3) Viellieu, Ben M54             4) Crean, Denis M48             
                 31.40    1:05.92 (1:05.92)
        1:35.53 (29.61)   2:07.54 (1:01.62)
        2:39.20 (31.66)   3:15.30 (1:07.76)
        3:44.72 (29.42)   4:15.99 (1:00.69)
  3 VMST  'B'                          NT    4:35.99         12  
     1) McCorkle, John M57            2) Swiger 2nd, Ralph M52        
     3) Braaten, Kitten W53           4) Bushmire, Lisa W47           
                 29.21        59.12 (59.12)
        1:32.79 (33.67)   2:09.14 (1:10.02)
        2:44.58 (35.44)   3:58.81 (1:49.67)
        4:47.50 (48.69)     4:35.99 (37.18)
 
 Event 9  Mixed 55+ 400 Yard Freestyle Relay
==============================================================================================================
         ZONE: Z 4:26.21  4/4/2004  DC Masters
         NATL: ! 4:09.90  3/25/2007 ILLINOIS
                          B BATEMAN, C QUILL, C JONES, G WENDT
    Team                             Seed     Finals       Points 
==============================================================================================================
  1 1776  'B'                          NT    6:02.13         18  
     1) Murphy-Kendall, Vicki W64     2) Kremzier, James M63          
     3) Waldbaum, Joan W78            4) Martin, Jack M57             
                 52.48    1:59.86 (1:59.86)
      3:16.64 (1:16.78)                    
            4:04.79 ( )         5:31.06 ( )
        6:02.14 (31.08)     6:02.13 (31.07)
 
 Event 9  Mixed 65+ 400 Yard Freestyle Relay
=====================================================================================================================
         ZONE: Z 4:36.77  4/12/2008 Virginia Masters Swim Team
         NATL: ! 4:36.77  4/13/2008 VIRGINIA
                          H SOBER, J DETRICK, A WOLFE, B SCHREINER
    Team                             Seed     Finals       Points 
=====================================================================================================================
  1 VMST  'C'                          NT    5:48.99         18  
     1) Zaremski, Barbara W71         2) Gaulrapp, Edward M66         
     3) Schreiner, Beth W68           4) Lyons Jr, Thomas M75         
                 38.61    1:21.72 (1:21.72)
        1:59.11 (37.39)   2:40.41 (1:18.69)
        3:16.52 (36.11)   3:54.60 (1:14.19)
        4:47.84 (53.24)   5:48.99 (1:54.39)
 
                                       Combined Team Scores - Through Event 9                                        
 
  1. Curl-Burke Swim Club              605   2. Virginia Masters Swim Team        251
  3. 1776                              189   4. Reston Masters Swim Team          159
  5. Patriot Masters Swim Team         125   6. District of Columbia Aquatics      84
  7. Niagara Masters                    65   8. SwimQuest Masters                  62
  9. Fairfax County Masters             60  10. New England Masters Swim Club      52
 11. Maine Masters Swim Club            50  12. Terrapin Masters                   44
 13. Pennypack Aquatic&Fitness Club     41  14. Unattached - VA                    39
 15. Alexandria Masters Swimming        38  16. Arlington Ageless Masters          34
 17. Red Tide                           33  18. Unattached - PV                    26
 19. Adirondack Masters                 25  20. Ocean City Swim Club               24
 21. Maryland Masters                   23  22. Jersey Area Masters                16
 22. Garden State Masters               16  24. DC Masters                         15
 24. Shenandoah Marlins Aquatic Clu     15  24. North Carolina Mastrs Swimming     15
 27. Unattached - DV                    12  28. Connecticut Masters                11
 28. Germantown Maryland Masters        11  30. Central Maryland YMCA Masters      10
 30. Allegheny Mountain Association     10  32. Warrenton Masters Swim Team         9
 32. North Baltimore Aquatic Club        9  32. Team Pittsburgh Masters             9
 32. Movy Masters                        9  32. Montgomery Ancient Mariners         9
 32. Stafford Piranhas Swim Team         9  38. Fort Belvoir Masters                8
 39. Chattanooga River Rats              7  39. Unattached -nj                      7
 39. Columbia Masters Swim Team          7  39. Unattached - SE                     7
 43. Fins Aquatics Club                  6  44. Rice Aquatic Masters                5
 44. Southern Maryland Masters Club      5  46. Marco Island Swim Team              4
 47. Robious Sports & Fitness Maste      3  47. Northern VA Jewish Comm Center      3
 47. Talbot County YMCA Stingrays        3  47. Health Unlimited Hurricanes         3
 47. Merritt Marlins                     3