George Mason University                                5/13/2009 - 20:22PM
         2009 COLONIES ZONE  SCY CHAMPIONSHIP, Sanction #: 109-01          
                   George Mason University, Fairfax, VA                    
 
 Event 22  Men 18-24 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         ZONE: Z 2:08.32  4/20/1997 Robert Butcher
         NATL: ! 1:58.34  5/14/2006 GARY MARSHALL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 DeCagna, Drew    24 OCSC              2:30.28    2:43.30          9  
                 35.98      1:18.06 (42.08)
        2:00.88 (42.82)     2:43.30 (42.42)
 
 Event 22  Men 25-29 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         ZONE: Z 2:07.48  4/23/2006 Ethan Bassett
         NATL: ! 1:57.46  5/20/2007 GARY MARSHALL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Killian, Andrew  29 ALEX              2:15.00    2:21.26          9  
                 31.73      1:07.36 (35.63)
        1:43.68 (36.32)     2:21.26 (37.58)
  2 Nguyen, Son      29 MESC              2:29.99    2:25.11          7  
                 32.90      1:09.45 (36.55)
        1:46.94 (37.49)     2:25.11 (38.17)
  3 Strahota, Jeffr  28 TERR              3:00.00    2:35.07          6  
                 36.15      1:15.64 (39.49)
        1:55.81 (40.17)     2:35.07 (39.26)
  4 Goodwin 3rd, Ja  27 RMST              3:00.00    2:49.93          5  
                 39.00      1:22.73 (43.73)
        2:05.93 (43.20)     2:49.93 (44.00)
 
 Event 22  Men 30-34 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         ZONE: Z 2:12.74  4/13/2003 Bill White
         NATL: ! 2:01.01  5/4/1997  RONALD KARNAUGH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Walkenhorst, Ja  34 NEM               2:15.00    2:16.02          9  
                 30.72      1:05.27 (34.55)
        1:39.84 (34.57)     2:16.02 (36.18)
  2 Richard, Jean-P  32 DCAC              2:29.00    2:25.96          7  
                 32.92      1:09.83 (36.91)
        1:47.82 (37.99)     2:25.96 (38.14)
  3 Morris, David    30 DCAC              2:40.00    2:30.72          6  
                 34.23      1:12.96 (38.73)
        1:52.03 (39.07)     2:30.72 (38.69)
  4 Patterson, Thom  32 1776              2:38.00    2:31.99          5  
                 34.52      1:12.35 (37.83)
        1:51.64 (39.29)     2:31.99 (40.35)
  5 Beaty, John      33 RATS              2:48.45    2:34.85          4  
                 35.26      1:13.94 (38.68)
        1:53.94 (40.00)     2:34.85 (40.91)
 
 Event 22  Men 35-39 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         ZONE: Z 2:06.40  4/22/2001 Wally Dicks
         NATL: ! 1:59.23  12/16/2001RON KARNAUGH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Butcher, Rob     36 NCMS              2:08.00    2:12.15          9  
                 28.84      1:02.30 (33.46)
        1:36.98 (34.68)     2:12.15 (35.17)
  2 Reuter, Adam     35 PAFC              2:27.16    2:20.76          7  
                 32.26      1:09.27 (37.01)
        1:45.64 (36.37)     2:20.76 (35.12)
  3 Mattson, Eric    39 1776              2:30.00    2:26.25          6  
                 34.27      1:11.92 (37.65)
        1:48.62 (36.70)     2:26.25 (37.63)
  4 Newnam, Todd     38 CUBU              3:00.00    2:44.15          5  
                 38.15      1:20.63 (42.48)
        1:46.93 (26.30)     2:44.15 (57.22)
  5 Bell, Richard    39 CONN              2:48.00    2:45.47          4  
                 37.90      1:19.05 (41.15)
        2:02.92 (43.87)     2:45.47 (42.55)
  6 Horsford, Jonat  36 DCAC              2:45.00    2:53.11          3  
                 36.46      1:19.34 (42.88)
        2:06.43 (47.09)     2:53.11 (46.68)
 
 Event 22  Men 40-44 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         ZONE: Z 2:13.29  5/2/1999  Stephen Rode
         NATL: ! 2:04.99  5/18/2003 WALLY DICKS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Tuchler, Jim     44 CUBU              2:12.10    2:08.34Z         9  
                 29.52      1:02.64 (33.12)
        1:35.46 (32.82)     2:08.34 (32.88)
  2 Boyer, Sean      40 UNAT              2:30.00    2:27.46          7  
                 34.66      1:12.41 (37.75)
        1:50.31 (37.90)     2:27.46 (37.15)
  3 Halstead, James  42 CUBU              2:45.00    2:44.99          6  
                 37.72      1:20.60 (42.88)
        2:03.70 (43.10)     2:44.99 (41.29)
 -- Buechler, John   41 CUBU              2:33.38         DQ        
                 35.49      1:13.95 (38.46)
        1:53.75 (39.80)          DQ (39.63)
 
 Event 22  Men 45-49 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         ZONE: Z 2:18.83  4/4/2004  Benn Doyle
         NATL: ! 2:10.64  5/4/2008  GLENN MILLS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Blank, Jon       48 NCMS              2:15.50    2:17.87Z         9  
                 31.55      1:05.75 (34.20)
        1:41.20 (35.45)     2:17.87 (36.67)
  2 Near, Chris      48 UNAT              2:30.00    2:25.29          7  
                 32.35      1:08.49 (36.14)
        1:46.68 (38.19)     2:25.29 (38.61)
  3 Jones, Mark      46 GMUP              2:30.00    2:31.90          6  
                 34.62      1:13.24 (38.62)
        1:52.55 (39.31)     2:31.90 (39.35)
  4 Kress, Jay       46 FXCM              2:38.00    2:35.19          5  
                 34.86      1:14.09 (39.23)
        1:54.87 (40.78)     2:35.19 (40.32)
  5 Crean, Denis     48 CUBU              2:44.97    2:40.14          4  
                 37.41      1:18.48 (41.07)
        2:00.23 (41.75)     2:40.14 (39.91)
  6 Harris, Mark     46 FBST              2:50.00    2:44.63          3  
                 35.40      1:16.69 (41.29)
        1:59.86 (43.17)     2:44.63 (44.77)
 
 Event 22  Men 50-54 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         ZONE: Z 2:27.22  4/13/2008 Michael Slowey, VMST-VA
         NATL: ! 2:17.16  5/12/1996 ROBERT STRAND
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Cunningham, Jos  52 DCAC              2:45.00    2:30.59          9  
                 32.94      1:11.97 (39.03)
        1:51.49 (39.52)     2:30.59 (39.10)
  2 Arasim, Stuart   51 1776              2:45.10    2:45.76          7  
                 36.30      1:18.22 (41.92)
        2:02.02 (43.80)     2:45.76 (43.74)
  3 Swiger 2nd, Ral  52 VMST              3:15.00    3:06.69          6  
                 41.07      1:28.42 (47.35)
        2:17.12 (48.70)     3:06.69 (49.57)
  4 Nakazawa, Muraj  52 RMST              3:16.00    3:13.78          5  
                 42.90      1:31.79 (48.89)
        2:23.39 (51.60)     3:13.78 (50.39)
 
 Event 22  Men 55-59 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         ZONE: Z 2:34.07  5/7/1995  Drury Gallagher
         NATL: ! 2:17.00  5/4/2008  TIMOTHY SHEAD
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Martin, Jack     57 1776              3:00.00    2:49.75          9  
                 38.64      1:20.90 (42.26)
        2:05.82 (44.92)     2:49.75 (43.93)
  2 Haddan, Barry    58 DCAC              3:06.50    2:53.90          7  
                 37.89      1:21.51 (43.62)
        2:06.87 (45.36)     2:53.90 (47.03)
  3 Long, Robert     59 ADMS                   NT    3:05.15          6  
                 40.25      1:27.47 (47.22)
        2:16.96 (49.49)     3:05.15 (48.19)
  4 Kline, Jeff      55 UNAT              3:30.00    3:16.11          5  
                 43.32      1:31.43 (48.11)
        2:23.29 (51.86)     3:16.11 (52.82)
  5 Boyle, Michael   57 RMST              3:49.10    3:43.07          4  
                 48.18      1:44.85 (56.67)
        2:44.77 (59.92)     3:43.07 (58.30)
 
 Event 22  Men 60-64 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         ZONE: Z 2:45.58  4/21/2002 Raymond Loewe
         NATL: ! 2:24.68  5/14/2006 ROBERT STRAND
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Kleitz, Patrick  61 NIAG              2:45.60    2:45.73          9  
                 36.91      1:19.25 (42.34)
        2:02.42 (43.17)     2:45.73 (43.31)
  2 Platt, Jay       61 PAFC              3:02.00    3:02.90          7  
                 42.39      1:29.74 (47.35)
        2:17.44 (47.70)     3:02.90 (45.46)
  3 Davis Jr., Jame  62 VMST              3:20.00    3:12.23          6  
                 41.34      1:29.98 (48.64)
        2:22.36 (52.38)     3:12.23 (49.87)
  4 Kremzier, James  63 1776              3:25.00    3:19.02          5  
                 44.30      1:34.18 (49.88)
        2:26.16 (51.98)     3:19.02 (52.86)
 
 Event 22  Men 65-69 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         ZONE: Z 2:59.44  4/15/2007 Raymond Loewe
         NATL: ! 2:36.30  5/20/2007 RICHARD TODD
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Chadsey, Willia  66 UNAT              3:06.70    3:07.09          9  
                 42.61      1:29.97 (47.36)
        2:18.36 (48.39)     3:07.09 (48.73)
  2 Gaulrapp, Edwar  66 VMST              3:10.00    3:19.69          7  
                 45.14      1:36.62 (51.48)
        2:29.45 (52.83)     3:19.69 (50.24)
  3 Berghaus, Peter  68 CONN              3:23.11    3:27.08          6  
                 46.82      1:38.14 (51.32)
        2:32.53 (54.39)     3:27.08 (54.55)
  4 Robinson, David  65 GERM              3:52.00    3:37.93          5  
                 48.90      1:45.35 (56.45)
        2:43.57 (58.22)     3:37.93 (54.36)
  5 Durham, Richard  68 GERM              3:40.00    3:51.51          4  
                 52.81      1:51.23 (58.42)
      2:51.63 (1:00.40)     3:51.51 (59.88)
 -- Brundage, Warne  66 VMST              2:54.41        DNF        
                 38.58      1:25.49 (46.91)
 
 Event 22  Men 70-74 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         ZONE: Z 3:22.84  5/1/1994  Norman Garsoe
         NATL: ! 2:52.92  4/2/2006  BELA SANDOR
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Wilmore, Chuck   74 VMST              4:20.00    4:10.85          9  
                 56.07    2:03.24 (1:07.17)
      3:09.44 (1:06.20)   4:10.85 (1:01.41)
 
 Event 22  Men 75-79 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         ZONE: Z 3:40.55  4/12/1992 Murray Eager
         NATL: ! 3:07.20  4/1/2007  RON JOHNSON
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Lyons Jr, Thoma  75 VMST              4:05.00    4:27.31          9  
                 57.46    2:04.06 (1:06.60)
      3:14.07 (1:10.01)   4:27.31 (1:13.24)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 22                 
 
  1. Curl-Burke Swim Club             1047   2. Virginia Masters Swim Team        592
  3. 1776                              395   4. Reston Masters Swim Team          389
  5. District of Columbia Aquatics     254   6. Patriot Masters Swim Team         241
  7. Fairfax County Masters            149   8. Niagara Masters                   148
  9. SwimQuest Masters                 145  10. Maine Masters Swim Club           123
 11. New England Masters Swim Club     121  11. Terrapin Masters                  121
 13. Ocean City Swim Club               99  14. Pennypack Aquatic&Fitness Club     97
 15. Alexandria Masters Swimming        84  16. Unattached - VA                    81
 17. Unattached - PV                    79  18. Red Tide                           77
 19. North Carolina Mastrs Swimming     75  19. Adirondack Masters                 75
 21. Montgomery Ancient Mariners        65  22. DC Masters                         62
 23. Arlington Ageless Masters          59  24. Germantown Maryland Masters        56
 25. Jersey Area Masters                45  26. Garden State Masters               43
 27. Unattached - DV                    35  28. Connecticut Masters                32
 29. Fort Belvoir Masters               31  30. Maryland Masters                   29
 31. Robious Sports & Fitness Maste     26  32. Stafford Piranhas Swim Team        23
 33. Shenandoah Marlins Aquatic Clu     22  34. Unattached -nj                     20
 35. Rice Aquatic Masters               18  35. Movy Masters                       18
 35. Team Pittsburgh Masters            18  38. Fins Aquatics Club                 15
 38. Warrenton Masters Swim Team        15  38. Allegheny Mountain Association     15
 41. Unattached - SE                    14  42. North Baltimore Aquatic Club       12
 43. Talbot County YMCA Stingrays       11  43. Chattanooga River Rats             11
 45. Central Maryland YMCA Masters      10  46. Swim Kentucky Masters               9
 47. Southern Maryland Masters Club      8  48. Delmarva Aquatic Masters Dogfi      7
 48. Columbia Masters Swim Team          7  50. Health Unlimited Hurricanes         6
 50. Unattached - MD                     6  50. Riptide Masters                     6
 53. Winchester Masters Swimming         4  53. Marco Island Swim Team              4
 55. National Capital YMCA               3  55. Northern VA Jewish Comm Center      3
 55. Merritt Marlins                     3  58. University of Richmond Masters      2
 59. Barracuda Aquatics Club             1