George Mason University                                5/13/2009 - 20:22PM
         2009 COLONIES ZONE  SCY CHAMPIONSHIP, Sanction #: 109-01          
                   George Mason University, Fairfax, VA                    
 
 Event 31  Women 18-24 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 1:55.38  4/4/2004  Kelly Bowman
         NATL: ! 1:50.98  3/4/2001  RACHEL KOMISARZ
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Sundberg, Aliso  24 CUBU              2:10.00    2:04.40          9  
                 29.65      1:01.35 (31.70)
        1:33.03 (31.68)     2:04.40 (31.37)
  2 Tracy, Meghan    23 CUBU              2:16.00    2:18.16          7  
                 32.08      1:06.98 (34.90)
        1:43.19 (36.21)     2:18.16 (34.97)
 
 Event 31  Women 25-29 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 1:56.79  4/23/2006 Kelly Bowman
         NATL: ! 1:48.80  5/20/2001 LIMIN LIU
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 O'Reilly, Jenni  29 RMST              2:01.97    1:56.57Z         9  
                 28.11        57.28 (29.17)
        1:27.04 (29.76)     1:56.57 (29.53)
  2 Lengle, Alyssa   26 ARMS              1:58.49    1:56.83          7  
                 27.85        57.19 (29.34)
        1:27.26 (30.07)     1:56.83 (29.57)
  3 Verdin, Erica    25 ALEX              2:09.13    2:10.08          6  
                 31.11      1:03.48 (32.37)
        1:36.45 (32.97)     2:10.08 (33.63)
  4 Fleckenstein, K  25 MARY              2:20.00    2:25.65          5  
                 32.62      1:09.15 (36.53)
        1:47.38 (38.23)     2:25.65 (38.27)
  5 Campbell, Megan  27 ANCM              2:30.06    2:26.45          4  
                 34.74      1:12.12 (37.38)
        1:50.18 (38.06)     2:26.45 (36.27)
  6 Teaford, April   25 UNAT              2:46.00    2:28.78          3  
                 31.34      1:07.75 (36.41)
        1:47.63 (39.88)     2:28.78 (41.15)
 
 Event 31  Women 30-34 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 1:57.76  5/2/1999  Laurie Hug
         NATL: ! 1:51.40  5/18/2003 KATRINA RADKE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Kagy-Schwartz,   33 1776              2:01.71    1:59.13          9  
                 28.29        58.23 (29.94)
        1:28.61 (30.38)     1:59.13 (30.52)
 
 Event 31  Women 35-39 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 1:57.03  4/22/2001 Andrea Luallen
         NATL: ! 1:51.55  5/3/1997  K PIPES-NEILSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Burkart, Dana    37 1776                   NT    2:19.40          9  
                 31.87      1:07.30 (35.43)
        1:44.15 (36.85)     2:19.40 (35.25)
  2 Schappert, Megh  39 CUBU              2:17.00    2:23.78          7  
                 33.03      1:08.90 (35.87)
        1:46.38 (37.48)     2:23.78 (37.40)
  3 Farnan, Katheri  37 AMAM              2:33.00    2:25.77          6  
                 33.29      1:10.15 (36.86)
        1:48.72 (38.57)     2:25.77 (37.05)
 
 Event 31  Women 40-44 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 1:58.53  4/21/2002 Vibeke Swanson
         NATL: ! 1:51.06  12/22/2002K PIPES-NEILSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Hug, Laurie      43 1776              2:04.02    2:04.99          9  
                 29.39      1:01.23 (31.84)
        1:33.50 (32.27)     2:04.99 (31.49)
  2 Eastburn, Julie  40 UNAT              2:24.00    2:20.11          7  
                 32.34      1:07.76 (35.42)
        1:44.46 (36.70)     2:20.11 (35.65)
  3 Cacace, Stephan  42 NIAG              2:20.00    2:21.45          6  
                 33.46      1:09.87 (36.41)
        1:46.08 (36.21)     2:21.45 (35.37)
  4 Hokenson, Chris  40 VMST              2:30.52    2:24.78          5  
                 32.50      1:09.64 (37.14)
        1:47.45 (37.81)     2:24.78 (37.33)
  5 Quinn, Molly     42 UNAT              2:34.55    2:36.95          4  
                 35.35      1:14.18 (38.83)
        1:55.56 (41.38)     2:36.95 (41.39)
  6 Segal, Leigh     44 JAM               2:42.08    2:40.97          3  
                 34.99      1:15.07 (40.08)
        1:58.48 (43.41)     2:40.97 (42.49)
  7 Sealey, Gina     41 RMST              2:45.00    2:58.01          2  
                 37.03      1:20.40 (43.37)
        2:09.68 (49.28)     2:58.01 (48.33)
 
 Event 31  Women 45-49 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 2:04.12  5/2/1999  Jacki Hirsty
         NATL: ! 1:53.28  12/16/2007K PIPES-NEILSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Cleary, Kelly    45 SQST              2:19.97    2:17.46          9  
                 32.54      1:07.43 (34.89)
        1:43.55 (36.12)     2:17.46 (33.91)
  2 Brent, Dana      46 UNAT              2:30.00    2:25.64          7  
                 33.23      1:09.71 (36.48)
        1:47.75 (38.04)     2:25.64 (37.89)
  3 Ellis, Susan     45 FXCM              3:02.35    3:00.87          6  
                 39.38      1:24.74 (45.36)
        2:12.99 (48.25)     3:00.87 (47.88)
 
 Event 31  Women 50-54 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 2:13.13  4/15/2007 Tracy Grilli
         NATL: ! 1:59.55  5/17/2002 LAURA VAL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Bennett, Lisa    52 SQST              2:14.01    2:09.76Z         9  
                 29.82      1:02.65 (32.83)
        1:36.52 (33.87)     2:09.76 (33.24)
  2 Fries, Beth      51 MESC              2:14.00    2:14.67          7  
                 31.23      1:04.86 (33.63)
        1:39.89 (35.03)     2:14.67 (34.78)
  3 McCormick, Bets  52 1776              2:34.78    2:31.94          6  
                 34.43      1:12.05 (37.62)
        1:52.04 (39.99)     2:31.94 (39.90)
  4 Braaten, Kitten  53 VMST              2:39.31    2:36.66          5  
                 36.66      1:16.60 (39.94)
        1:57.57 (40.97)     2:36.66 (39.09)
  5 Temple, Diana    52 TCYS              3:15.00    2:37.65          4  
                 37.33      1:17.44 (40.11)
        1:58.67 (41.23)     2:37.65 (38.98)
  6 Reed, Julia      52 TCYS              2:50.00    2:53.74          3  
                 41.41      1:26.01 (44.60)
        2:11.10 (45.09)     2:53.74 (42.64)
 
 Event 31  Women 55-59 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 2:24.68  4/4/2004  Marcia Barry
         NATL: ! 2:00.50  5/20/2007 LAURA VAL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Lengle, Patrici  59 ARMS              3:00.88    2:52.29          9  
                 40.47      1:23.82 (43.35)
        2:09.24 (45.42)     2:52.29 (43.05)
  2 Paterline, Dian  55 HUH               3:00.40    3:08.41          7  
                 42.17      1:30.31 (48.14)
        2:21.08 (50.77)     3:08.41 (47.33)
  3 Vail, Ellyn      59 DCAC              3:46.00    3:48.30          6  
                 51.01      1:49.67 (58.66)
      2:51.10 (1:01.43)     3:48.30 (57.20)
 
 Event 31  Women 60-64 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 2:31.01  4/20/1997 Jane Bruner
         NATL: ! 2:18.52  5/4/2008  F.WILLIAMSON
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Lyttle, Ann      61 DCM               2:40.00    2:29.12Z         9  
                 34.03      1:12.17 (38.14)
        1:51.55 (39.38)     2:29.12 (37.57)
  2 Dameron, Pam     63 SQST              2:48.50    2:49.83          7  
                 40.63      1:24.89 (44.26)
        2:08.45 (43.56)     2:49.83 (41.38)
  3 Murphy-Kendall,  64 1776              4:27.61    4:11.33          6  
                 52.99    1:59.58 (1:06.59)
      3:05.60 (1:06.02)   4:11.33 (1:05.73)
  4 Johnston, Jenni  61 CUBU              5:01.00    5:04.58          5  
               1:09.80    2:28.37 (1:18.57)
      3:47.40 (1:19.03)   5:04.58 (1:17.18)
 
 Event 31  Women 65-69 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 2:35.59  5/9/1993  Clara Walker
         NATL: ! 2:25.65  4/1/2007  ARDETH MUELLER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Schreiner, Beth  68 VMST              2:47.00    2:43.71          9  
                 37.07      1:18.91 (41.84)
        2:02.67 (43.76)     2:43.71 (41.04)
  2 Schanzer, Rosal  66 GMUP              3:20.00    3:00.13          7  
                 41.09      1:27.11 (46.02)
        2:14.41 (47.30)     3:00.13 (45.72)
  3 Hannam, Karen    68 DCM               4:50.00    4:23.03          6  
                 57.65    2:05.85 (1:08.20)
      3:16.74 (1:10.89)   4:23.03 (1:06.29)
 
 Event 31  Women 75-79 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 3:13.97  3/29/1998 Dorothy Donnelly
         NATL: ! 2:53.25  4/3/2005  GAIL ROPER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Francis, Lesley  77 VMST              3:46.00    3:37.85          9  
                 49.18      1:46.07 (56.89)
        2:43.14 (57.07)     3:37.85 (54.71)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 31                 
 
  1. Curl-Burke Swim Club             1488   2. Virginia Masters Swim Team        831
  3. 1776                              542   4. Reston Masters Swim Team          539
  5. District of Columbia Aquatics     434   6. Patriot Masters Swim Team         339
  7. Fairfax County Masters            235   8. Niagara Masters                   211
  9. SwimQuest Masters                 192  10. Maine Masters Swim Club           170
 11. Ocean City Swim Club              152  12. Pennypack Aquatic&Fitness Club    142
 12. Terrapin Masters                  142  14. New England Masters Swim Club     121
 15. Unattached - PV                   105  16. Alexandria Masters Swimming        97
 17. Unattached - VA                    93  18. Arlington Ageless Masters          91
 19. Red Tide                           90  20. Jersey Area Masters                80
 21. DC Masters                         77  22. North Carolina Mastrs Swimming     76
 23. Adirondack Masters                 75  24. Germantown Maryland Masters        70
 25. Montgomery Ancient Mariners        69  26. Maryland Masters                   50
 26. Garden State Masters               50  28. Unattached - DV                    42
 29. Connecticut Masters                35  30. Fort Belvoir Masters               31
 30. Shenandoah Marlins Aquatic Clu     31  32. Robious Sports & Fitness Maste     26
 33. Stafford Piranhas Swim Team        23  34. Rice Aquatic Masters               22
 35. Allegheny Mountain Association     21  36. Central Maryland YMCA Masters      20
 36. Unattached -nj                     20  38. Talbot County YMCA Stingrays       19
 39. Team Pittsburgh Masters            18  39. Movy Masters                       18
 39. Fins Aquatics Club                 18  42. North Baltimore Aquatic Club       16
 43. Warrenton Masters Swim Team        15  44. Unattached - SE                    14
 45. Health Unlimited Hurricanes        13  46. Chattanooga River Rats             11
 47. Swim Kentucky Masters               9  48. Southern Maryland Masters Club      8
 49. Columbia Masters Swim Team          7  49. Delmarva Aquatic Masters Dogfi      7
 51. Riptide Masters                     6  51. Unattached - MD                     6
 53. Marco Island Swim Team              4  53. Winchester Masters Swimming         4
 55. Merritt Marlins                     3  55. Northern VA Jewish Comm Center      3
 55. National Capital YMCA               3  58. University of Richmond Masters      2
 59. Barracuda Aquatics Club             1