George Mason University                          5/3/2010 - 14:38PM
      2010 COLONIES ZONE  SCY CHAMPIONSHIP, Sanction #: 100-01      
                George Mason University, Fairfax, VA                
 
 Event 16  Men 18-24 200 Yard IM
==================================================================
         ZONE: Z 1:56.71  4/15/2007 Geoffrey Meyer Jr, PAFC
         NATL: ! 1:52.82  5/16/1994 SIMON PERCY
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Stickle, Christopher   19 UNAT              2:18.61    2:12.26  
                 28.17      1:02.28 (34.11)
        1:43.67 (41.39)     2:12.26 (28.59)
  2 Mullen, Justin         22 ARLINGTON MASTER  2:17.01    2:22.47  
                 29.30      1:07.02 (37.72)
        1:49.42 (42.40)     2:22.47 (33.05)
 
 Event 16  Men 25-29 200 Yard IM
==================================================================
         ZONE: Z 1:55.03  4/4/2004  Frank Byskov, VMST
         NATL: ! 1:49.11  5/20/2007 ERIK SCALISE
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Perfanov, Val          25 PENNYPACK AQUATI  2:00.00    2:01.16  
                 25.72        57.45 (31.73)
        1:31.66 (34.21)     2:01.16 (29.50)
  2 Sprengel, Ryan         29 DISTRICT OF COLU  2:08.09    2:02.38  
                 26.22        58.12 (31.90)
        1:33.79 (35.67)     2:02.38 (28.59)
  3 Barley, Adam           28 VIRGINIA MASTERS  2:04.50    2:03.15  
                 25.82        56.15 (30.33)
        1:32.90 (36.75)     2:03.15 (30.25)
  4 Gaines, Billy          29 VIRGINIA MASTERS  2:09.40    2:04.86  
                 25.91        58.44 (32.53)
        1:36.76 (38.32)     2:04.86 (28.10)
  5 Storch, Joshua         28 RED TIDE          2:14.80    2:10.98  
                 28.66      1:04.76 (36.10)
        1:40.23 (35.47)     2:10.98 (30.75)
  6 Harris, Sam            27 VIRGINIA MASTERS  2:05.58    2:12.67  
                 28.31      1:01.48 (33.17)
        1:41.63 (40.15)     2:12.67 (31.04)
  7 Gutierrez, Sebastian   29 RED TIDE          2:35.49    2:21.29  
                 30.40      1:06.10 (35.70)
        1:48.76 (42.66)     2:21.29 (32.53)
  8 Croushore, David       25 UNAT              2:15.00    2:22.20  
                 27.07      1:03.72 (36.65)
        1:47.82 (44.10)     2:22.20 (34.38)
  9 Simanek, Eric          27 CURL-BURKE SWIM   2:30.00    2:23.81  
                 30.19      1:09.23 (39.04)
        1:49.24 (40.01)     2:23.81 (34.57)
 
 Event 16  Men 30-34 200 Yard IM
==================================================================
         ZONE: Z 1:55.50  4/13/2003 Curtis Sawin
         NATL: ! 1:47.62  5/4/1997  RONALD KARNAUGH
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Werner, Nicholas       31 RED TIDE          1:56.00    1:57.70  
                 26.22        56.89 (30.67)
        1:30.18 (33.29)     1:57.70 (27.52)
  2 De Hart, Pieter        31 UNAT              2:08.20    2:04.84  
                 25.78        58.69 (32.91)
        1:36.32 (37.63)     2:04.84 (28.52)
  3 Bellows, Andrew        30 DISTRICT OF COLU  2:12.00    2:10.44  
                 27.30        58.84 (31.54)
        1:37.69 (38.85)     2:10.44 (32.75)
  4 Ryan, Patrick          30 ARLINGTON MASTER  2:13.00    2:13.17  
                 27.98      1:01.45 (33.47)
        1:40.85 (39.40)     2:13.17 (32.32)
  5 Nguyen, Son            30 MAINE MASTERS SW  2:19.99    2:19.62  
                 29.13      1:08.26 (39.13)
        1:46.34 (38.08)     2:19.62 (33.28)
  6 Dansereau, David       30 UNAT              2:32.04    2:33.04  
                 31.83      1:10.92 (39.09)
        1:56.87 (45.95)     2:33.04 (36.17)
 -- Harman, Derek          30 VIRGINIA MASTERS  2:25.00         DQ  
      60 False start - Misc
                 30.09      1:04.62 (34.53)
        1:46.42 (41.80)          DQ (33.49)
 
 Event 16  Men 35-39 200 Yard IM
==================================================================
         ZONE: Z 1:58.94  4/15/2007 Jeffrey Roddin, ANCM
         NATL: ! 1:48.74  12/22/2002RON KARNAUGH
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Dittmar, Greg          36 COLONIALS 1776    2:10.54    2:06.90  
                 27.05      1:00.48 (33.43)
        1:38.39 (37.91)     2:06.90 (28.51)
  2 Goodison, Michael      38 TERRAPIN MASTERS  2:13.49    2:07.12  
                 26.13      1:01.41 (35.28)
        1:36.87 (35.46)     2:07.12 (30.25)
  3 von Loewe, Pete        39 PATRIOT MASTERS   2:15.00    2:08.91  
                 27.02        59.63 (32.61)
        1:39.35 (39.72)     2:08.91 (29.56)
  4 Rosencrantz, Michael   39 RED TIDE          2:32.36    2:30.74  
                 32.20      1:11.54 (39.34)
        1:53.56 (42.02)     2:30.74 (37.18)
 
 Event 16  Men 40-44 200 Yard IM
==================================================================
         ZONE: Z 1:51.85  4/25/2009 Michael Ross, MESC
         NATL: ! 1:51.85  4/26/2009 MICHAEL ROSS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Roddin, Jeffrey        41 MONTGOMERY ANCIE  2:00.91    1:59.74  
                 25.25        55.78 (30.53)
        1:30.78 (35.00)     1:59.74 (28.96)
  2 Williams, Neill        42 DISTRICT OF COLU  2:07.59    2:04.75  
                 25.69        57.95 (32.26)
        1:33.83 (35.88)     2:04.75 (30.92)
  3 Higgins, Anthony       40 GERMANTOWN MARYL  2:20.00    2:13.06  
                 30.90      1:03.04 (32.14)
        1:44.36 (41.32)     2:13.06 (28.70)
  4 Shattuck, Drew         41 SUNFISH MASTERS   2:18.29    2:13.21  
                 29.49      1:05.35 (35.86)
        1:43.56 (38.21)     2:13.21 (29.65)
  5 Bradley, Patrick       44 ROCKBRIDGE COUNT  2:45.00    2:41.00  
                 36.97      1:18.43 (41.46)
        2:03.32 (44.89)     2:41.00 (37.68)
 
 Event 16  Men 45-49 200 Yard IM
==================================================================
         ZONE: Z 2:08.51  4/23/2006 Curt Reynolds, TERR
         NATL: ! 1:58.39  3/5/2009  ANDERS RASMUSSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Jones, Mark            47 CURL-BURKE SWIM   2:13.00    2:13.59  
                 28.50      1:03.40 (34.90)
        1:42.14 (38.74)     2:13.59 (31.45)
  2 Szekely, Les           46 COLONIALS 1776    2:18.00    2:16.41  
                 27.75      1:02.29 (34.54)
        1:43.90 (41.61)     2:16.41 (32.51)
  3 Caudrillier, Francois  47 NIAGARA DISTRICT  2:21.47    2:19.21  
                 29.44      1:06.99 (37.55)
        1:48.38 (41.39)     2:19.21 (30.83)
  4 Sealey, Tom            49 RESTON MASTERS S  2:33.56    2:24.67  
                 31.45      1:07.51 (36.06)
        1:50.38 (42.87)     2:24.67 (34.29)
  5 Neyland, Spencer       45 RED TIDE          2:25.00    2:26.98  
                 30.63      1:09.44 (38.81)
        1:51.92 (42.48)     2:26.98 (35.06)
  6 Craven, Edward         49 RED TIDE          2:42.36    2:35.75  
                 33.57      1:11.16 (37.59)
        1:57.73 (46.57)     2:35.75 (38.02)
  7 Brockett, Delwin       48 GERMANTOWN MARYL  2:36.00    2:37.22  
                 32.40      1:11.14 (38.74)
        1:58.60 (47.46)     2:37.22 (38.62)
 
 Event 16  Men 50-54 200 Yard IM
==================================================================
         ZONE: Z 2:10.92  4/15/2007 Robert Hansen, GMUP
         NATL: ! 2:00.82  5/10/2009 KEN SHILLING
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Marks, Ronald          51 COLONIALS 1776    2:17.24    2:14.26  
                 28.28      1:01.99 (33.71)
        1:42.20 (40.21)     2:14.26 (32.06)
  2 Shipp, Bill            50 TERRAPIN MASTERS  2:19.00    2:15.51  
                 28.64      1:04.97 (36.33)
        1:44.87 (39.90)     2:15.51 (30.64)
  3 Kristek, Steve         51 NIAGARA DISTRICT  2:22.00    2:23.91  
                 30.27      1:07.36 (37.09)
        1:50.07 (42.71)     2:23.91 (33.84)
  4 Humphreys, Jeffrey     54 NIAGARA DISTRICT  2:29.25    2:26.80  
                 30.29      1:10.99 (40.70)
        1:52.89 (41.90)     2:26.80 (33.91)
  5 Reidinger, Bill        54 COLONIALS 1776    2:35.00    2:33.39  
                 32.68      1:12.38 (39.70)
        1:57.14 (44.76)     2:33.39 (36.25)
  6 Snell, Al              51 LETSWIM MASTERS   2:40.00    2:49.95  
                 34.36      1:20.68 (46.32)
        2:10.53 (49.85)     2:49.95 (39.42)
  7 Bilicki, Stephen       51 VIRGINIA MASTERS  2:56.56    3:01.20  
                 37.46      1:27.45 (49.99)
        2:22.41 (54.96)     3:01.20 (38.79)
  8 Pitchford, Barth       51 PATRIOT MASTERS   3:30.00    3:11.97  
                 40.76      1:34.74 (53.98)
        2:29.79 (55.05)     3:11.97 (42.18)
 
 Event 16  Men 55-59 200 Yard IM
==================================================================
         ZONE: Z 2:19.27  5/7/1995  Drury Gallagher
         NATL: ! 2:04.09  5/4/2008  TIMOTHY SHEAD
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Dougherty, Stephen     58 COLONIALS 1776    2:28.71    2:24.58  
                 30.35      1:09.61 (39.26)
        1:51.42 (41.81)     2:24.58 (33.16)
  2 McCorkle, John         58 VIRGINIA MASTERS  2:32.00    2:34.37  
                 30.27      1:11.15 (40.88)
        1:57.58 (46.43)     2:34.37 (36.79)
  3 Weir, Kenneth          56 NIAGARA DISTRICT  2:36.80    2:39.49  
                 34.66      1:14.99 (40.33)
        2:02.14 (47.15)     2:39.49 (37.35)
  4 Silver, Jonathan       56 RED TIDE          2:41.01    2:44.12  
                 33.05      1:17.41 (44.36)
        2:06.04 (48.63)     2:44.12 (38.08)
  5 Walters, Mark          57 GERMANTOWN MARYL  2:49.00    2:49.15  
                 33.22      1:20.97 (47.75)
        2:10.90 (49.93)     2:49.15 (38.25)
  6 Viellieu, Ben          55 CURL-BURKE SWIM   3:00.00    2:53.79  
                 34.74      1:19.66 (44.92)
        2:11.40 (51.74)     2:53.79 (42.39)
  7 Nash, Dawson           56 DISTRICT OF COLU  3:00.00    2:59.04  
                 37.40      1:22.99 (45.59)
        2:19.37 (56.38)     2:59.04 (39.67)
 
 Event 16  Men 60-64 200 Yard IM
==================================================================
         ZONE: Z 2:32.29  4/23/2006 Warner Brundage, VMST
         NATL: ! 2:12.67  3/29/2009 FRED SCHLICHER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Mierzwa, Hank          60 UNAT              2:38.60    2:25.70Z 
                 29.81      1:09.09 (39.28)
        1:50.24 (41.15)     2:25.70 (35.46)
  2 Harmon, David          60 MONTGOMERY ANCIE  2:50.64    2:41.24  
                 34.64      1:18.96 (44.32)
        2:06.09 (47.13)     2:41.24 (35.15)
  3 Morrow, Dan            60 MONTGOMERY ANCIE  2:45.00    2:50.07  
                 36.05      1:24.55 (48.50)
        2:09.53 (44.98)     2:50.07 (40.54)
  4 Kurtz, Geoff           60 UNAT              3:00.00    3:03.69  
                 40.36      1:31.69 (51.33)
        2:25.06 (53.37)     3:03.69 (38.63)
  5 Paulson, Laurence      61 RESTON MASTERS S  3:15.00    3:13.41  
                 37.77      1:25.86 (48.09)
      2:29.81 (1:03.95)     3:13.41 (43.60)
 
 Event 16  Men 65-69 200 Yard IM
==================================================================
         ZONE: Z 2:38.89  4/15/2007 Michael Laux, CONN
         NATL: ! 2:23.17  5/10/2009 RICHARD BURNS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Gaulrapp, Edward       67 VIRGINIA MASTERS  3:15.00    3:17.67  
                 43.99      1:39.21 (55.22)
        2:32.04 (52.83)     3:17.67 (45.63)
  2 Berghaus, Peter        69 CONNECTICUT MAST  3:19.79    3:26.38  
                 47.48      1:40.40 (52.92)
        2:35.66 (55.26)     3:26.38 (50.72)
  3 Hulings, Joseph        68 FAIRFAX COUNTY M  3:49.00    3:57.01  
                 51.44    1:51.99 (1:00.55)
      3:00.28 (1:08.29)     3:57.01 (56.73)
 
 Event 16  Men 70-74 200 Yard IM
==================================================================
         ZONE: Z 2:51.62  4/20/1997 Roger Franks
         NATL: ! 2:29.92  2/23/2008 DAVE COSTILL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Scott, Richard         74 VIRGINIA MASTERS  4:06.00    4:06.37  
               1:02.14      2:00.87 (58.73)
      3:08.29 (1:07.42)     4:06.37 (58.08)