George Mason University                          5/3/2010 - 14:38PM
      2010 COLONIES ZONE  SCY CHAMPIONSHIP, Sanction #: 100-01      
                George Mason University, Fairfax, VA                
 
 Event 33  Women 18-24 100 Yard IM
==================================================================
         ZONE: Z 1:01.12  4/23/2006 Stacy Peterson, CUBU
         NATL: !   58.34  4/13/2008 LAURA DAVIS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Van Erden, Jayme       24 RESTON MASTERS S  1:06.50    1:03.79  
                 29.91      1:03.79 (33.88)
  2 White, Courtney        22 VIRGINIA MASTERS  1:08.04    1:08.17  
                 32.90      1:08.17 (35.27)
  3 Worrall, Casey         18 RESTON MASTERS S  1:11.57    1:11.10  
                 33.24      1:11.10 (37.86)
  4 Filzen, Maigen         24 VIRGINIA MASTERS  1:15.00    1:18.45  
                 36.72      1:18.45 (41.73)
  5 Villalva, Brittney     22 RED TIDE          1:20.05    1:19.29  
                 39.26      1:19.29 (40.03)
  6 Alter, Zahava          24 RED TIDE          1:23.86    1:19.31  
                 37.74      1:19.31 (41.57)
  7 Ohlhaber, Kathy        24 MONTGOMERY ANCIE  1:41.00    1:40.40  
                 45.86      1:40.40 (54.54)
 
 Event 33  Women 25-29 100 Yard IM
==================================================================
         ZONE: Z 59.53  4/24/2005 Petra Martin, TERR
         NATL: ! 56.76  5/20/2001 LIMIN LIU
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Hibbard, Kate          25 VIRGINIA MASTERS  1:03.57    1:02.21  
                 29.19      1:02.21 (33.02)
  2 Brielmaier, Jen        27 RESTON MASTERS S  1:04.00    1:03.13  
                 29.83      1:03.13 (33.30)
  3 Shpaizer, Tal          27 RED TIDE          1:03.42    1:03.75  
                 29.11      1:03.75 (34.64)
  4 Lichtblau, Jennifer    25 RESTON MASTERS S  1:07.00    1:04.74  
                 31.22      1:04.74 (33.52)
  5 Orton, Jill            29 RESTON MASTERS S  1:06.22    1:05.35  
                 28.97      1:05.35 (36.38)
  6 Zinker, Olga           28 RESTON MASTERS S  1:09.00    1:06.63  
                 30.82      1:06.63 (35.81)
  7 Monteiro, Erinn        29 DISTRICT OF COLU  1:09.00    1:07.12  
                 30.27      1:07.12 (36.85)
  8 Russo, Claire          26 VIRGINIA MASTERS  1:07.73    1:07.52  
                 32.72      1:07.52 (34.80)
  9 Snyder, Jennifer       29 RED TIDE          1:21.00    1:16.86  
                 36.24      1:16.86 (40.62)
 10 Greenberg, Megan       25 RED TIDE          1:18.00    1:18.28  
                 36.16      1:18.28 (42.12)
 11 Hsin, Heart            25 RESTON MASTERS S  1:35.00    1:22.73  
                 36.70      1:22.73 (46.03)
 
 Event 33  Women 30-34 100 Yard IM
==================================================================
         ZONE: Z 1:02.24  4/14/1991 Tray Rossa
         NATL: !   57.01  4/15/2000 ANGEL MARTINO
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer     30 RESTON MASTERS S  1:05.18    1:02.96  
                 29.56      1:02.96 (33.40)
  2 Frisch, Alexandria     31 RED TIDE          1:12.52    1:12.64  
                 34.32      1:12.64 (38.32)
  3 Mayman, Jennifer       33 RED TIDE          1:25.00    1:16.44  
                 37.14      1:16.44 (39.30)
  4 West, Christina        33 DISTRICT OF COLU  1:19.00    1:17.56  
                 38.17      1:17.56 (39.39)
  5 Vasileva, Mariya       32 RED TIDE          1:31.01    1:35.60  
                 43.23      1:35.60 (52.37)
 -- Berrier, Brooke        31 VIRGINIA MASTERS  1:15.54         DQ  
      39 Did not finish on back - back
                 34.18           DQ (38.52)
 
 Event 33  Women 35-39 100 Yard IM
==================================================================
         ZONE: Z 1:01.43  5/2/1999  Beth Baker
         NATL: !   58.31  4/25/2004 S VON DER LIPPE
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Hatakeyama, Chio       35 HAWAII MASTERS    1:07.04    1:05.08  
                 31.10      1:05.08 (33.98)
  2 Armentrout, Anna       38 RED TIDE          1:07.48    1:07.65  
                 30.84      1:07.65 (36.81)
  3 Jacobson, Kristan      37 QUEST MASTERS SW  1:13.74    1:10.16  
                 32.31      1:10.16 (37.85)
  4 Moore, Alison          39 VIRGINIA MASTERS  1:11.93    1:10.26  
                 33.26      1:10.26 (37.00)
  5 Meehan, Alison         38 VIRGINIA MASTERS  1:11.58    1:10.71  
                 32.06      1:10.71 (38.65)
  6 Rawson, Laurelyn       38 CURL-BURKE SWIM   1:20.00    1:16.54  
                 34.95      1:16.54 (41.59)
  7 Vazquez, Aixa          37 MARYLAND MASTERS  1:33.10    1:22.68  
                 38.41      1:22.68 (44.27)
 
 Event 33  Women 40-44 100 Yard IM
==================================================================
         ZONE: Z 59.62  4/23/2006 K. Pipes-Neilsen, SDSM
         NATL: ! 58.20  5/14/2006 S VON DER LIPPE
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Wager, Susan           44 RED TIDE          1:05.90    1:05.18  
                 30.22      1:05.18 (34.96)
  2 Redford, Gabi          43 NAVAL ACADEMY AQ  1:09.35    1:08.68  
                 31.38      1:08.68 (37.30)
  3 De Sousa, Juliette     40 DC DEPT OF RECRE  1:10.50    1:10.74  
                 33.88      1:10.74 (36.86)
  4 Franklin, Rebecca      41 QUEST MASTERS SW  1:13.30    1:10.79  
                 33.24      1:10.79 (37.55)
  5 Currey, Laura          42 ANNE ARUNDEL AMP  1:15.00    1:12.02  
                 31.84      1:12.02 (40.18)
  6 Ihrig, Ylva            40 SEA DEVIL SWIMMI  1:12.09    1:12.11  
                 33.11      1:12.11 (39.00)
  7 Di Pippa, Tammy        43 RIPTIDE MASTERS   1:13.00    1:13.54  
                 35.64      1:13.54 (37.90)
  8 Katsaros, Sheryl       40 RESTON MASTERS S  1:19.00    1:16.34  
                 34.00      1:16.34 (42.34)
  9 Hunt, Amanda           40 UNAT              1:25.00    1:18.89  
                 39.39      1:18.89 (39.50)
 10 Bainbridge, Kathy      44 DC DEPT OF RECRE  1:24.00    1:21.65  
                 37.41      1:21.65 (44.24)
 11 Quinn, Molly           43 UNAT              1:24.00    1:23.43  
                 39.32      1:23.43 (44.11)
 12 Horab, Susan           43 VIRGINIA MASTERS  1:32.89    1:33.11  
                 46.08      1:33.11 (47.03)
 13 Maly, Cleary           40 QUEST MASTERS SW  1:42.16    1:33.46  
                 44.26      1:33.46 (49.20)
 
 Event 33  Women 45-49 100 Yard IM
==================================================================
         ZONE: Z 1:04.64  4/15/2007 Vibeke Swanson, 1776
         NATL: !   59.48  4/19/2009 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Groves, Lisa           45 MACHINE AQUATICS  1:13.41    1:11.62  
                 34.25      1:11.62 (37.37)
  2 Cleary, Kelly          46 QUEST MASTERS SW  1:13.69    1:12.12  
                 32.75      1:12.12 (39.37)
  3 Shycoff, Barbara       49 DC DEPT OF RECRE  1:19.32    1:15.69  
                 35.35      1:15.69 (40.34)
  4 Toner, Karlin          48 PATRIOT MASTERS   1:22.50    1:18.15  
                 36.41      1:18.15 (41.74)
  5 Moyer, Michelle        47 RESTON MASTERS S  1:21.00    1:19.85  
                 37.99      1:19.85 (41.86)
  6 Mazyck, Carla          49 MARYLAND MASTERS  1:30.55    1:29.04  
                 42.57      1:29.04 (46.47)
 
 Event 33  Women 50-54 100 Yard IM
==================================================================
         ZONE: Z 1:09.53  4/15/2007 Lisa Bennett, SQST
         NATL: ! 1:03.72  5/10/2009 AHELEE SUE OSBORN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Brightwell, Kim        50 RESTON MASTERS S  1:13.49    1:09.23Z 
                 31.92      1:09.23 (37.31)
  2 Wilber, Dara           50 SOUTHERN MARLINS  1:11.50    1:10.23  
                 32.89      1:10.23 (37.34)
  3 Hogan, Elizabeth       53 ANNE ARUNDEL AMP  1:13.00    1:11.74  
                 32.08      1:11.74 (39.66)
  4 Jordan, Tammy          50 COLONIALS 1776    1:18.50    1:15.65  
                 34.89      1:15.65 (40.76)
  5 Casey, Sheila          53 RESTON MASTERS S  1:34.00    1:28.80  
                 40.47      1:28.80 (48.33)
 
 Event 33  Women 55-59 100 Yard IM
==================================================================
         ZONE: Z 1:12.85  4/12/1992 Jane Bruner
         NATL: ! 1:05.21  5/20/2007 LAURA VAL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirl  58 VIRGINIA MASTERS  1:17.00    1:13.81  
                 35.25      1:13.81 (38.56)
  2 Kirwan, Denise         58 CURL-BURKE SWIM   1:17.00    1:15.42  
                 35.45      1:15.42 (39.97)
  3 Ritchey, Regina        55 UNAT              1:28.08    1:25.23  
                 38.16      1:25.23 (47.07)
  4 Watts, Sue             55 COLONIALS 1776    1:25.12    1:26.06  
                 39.68      1:26.06 (46.38)
  5 Bowie, Lotte           56 CHESAPEAKE REGIO  1:34.39    1:29.21  
                 42.77      1:29.21 (46.44)
  6 White, Maureen         55 DELMARVAAQUATICM  1:35.00    1:29.49  
                 43.80      1:29.49 (45.69)
  7 Hamilton, Cindy        58 VIRGINIA MASTERS  1:30.00    1:30.61  
                 44.49      1:30.61 (46.12)
  8 Luger, Eleanor         57 RED TIDE          1:54.57    2:09.58  
                 59.70    2:09.58 (1:09.88)
 
 Event 33  Women 60-64 100 Yard IM
==================================================================
         ZONE: Z 1:16.66  4/20/1997 Jane Bruner
         NATL: ! 1:12.31  5/20/2007 CAROLYN BOAK
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Lyttle, Ann            62 GEORGIA MASTERS   1:25.00    1:22.11  
                 40.58      1:22.11 (41.53)
  2 Pettijohn, Margot      63 MONTGOMERY ANCIE  1:21.97    1:22.14  
                 39.14      1:22.14 (43.00)
  3 Page, Kathryn          61 VIRGINIA MASTERS  1:32.00    1:32.58  
                 44.19      1:32.58 (48.39)
  4 Lengle, Patricia       60 ARLINGTON MASTER  1:31.06    1:33.49  
                 43.88      1:33.49 (49.61)
 
 Event 33  Women 65-69 100 Yard IM
==================================================================
         ZONE: Z 1:25.30  4/24/2005 Joann Leilich, VMST
         NATL: ! 1:18.86  5/10/2009 JACKIE MARR
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Charles, Barbara       65 RED TIDE          1:55.78    1:51.27  
                 54.91      1:51.27 (56.36)
  2 Manheim, Lucy          67 RESTON MASTERS S  2:07.00    2:03.82  
                 58.61    2:03.82 (1:05.21)
 
 Event 33  Women 70-74 100 Yard IM
==================================================================
         ZONE: Z 1:26.07  4/23/2006 Nancy Brown, MARY
         NATL: ! 1:21.97  4/30/2000 GAIL ROPER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Griffin, Lucille       71 VIRGINIA MASTERS  1:53.03    1:45.32  
                 49.21      1:45.32 (56.11)