George Mason University                          5/3/2010 - 14:38PM
      2010 COLONIES ZONE  SCY CHAMPIONSHIP, Sanction #: 100-01      
                George Mason University, Fairfax, VA                
 
 Event 37  Mixed 18+ 400 Yard Medley Relay
====================================================================
         ZONE: Z 3:51.34  2001      Metro
         NATL: ! 3:41.71  3/29/2009 RED TIDE NYC
                          K GARY, S WERNER, K MOUGHTY, J FAIN
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 RED TIDE  'A'                       5:15.00    4:32.04  
     1) Greenberg, Megan W25          2) Storch, Joshua M28           
     3) Alter, Zahava W24             4) Royer, John M27              
                 38.96    1:22.03 (1:22.03)
        1:52.13 (30.10)   2:26.01 (1:03.98)
        2:58.03 (32.02)   3:34.77 (1:08.76)
        4:02.19 (27.42)     4:32.04 (57.27)
  2 RESTON MASTERS S  'B'                    NT    4:32.99  
     1) Basile, Kim W24               2) Van Erden, Jayme W24         
     3) Carlson, John M38             4) Evans, Brian M45             
                 34.80    1:10.02 (1:10.02)
        1:45.38 (35.36)   2:25.46 (1:15.44)
        2:57.11 (31.65)   3:33.20 (1:07.74)
        4:01.47 (28.27)     4:32.99 (59.79)
 
 Event 37  Mixed 25+ 400 Yard Medley Relay
====================================================================
         ZONE: Z 3:46.68  2002      Ancient Mariners
         NATL: ! 3:46.68  4/20/2002 ANCM
                          S WILLIAMS, W DICKS, J RODDIN, J RAMSBOTTOM
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 RED TIDE  'B'                       3:43.50    3:45.13Z 
     1) Gary, Kristin W42             2) Werner, Nicholas M31         
     3) Shpaizer, Tal W27             4) Lippin, David M27            
                 28.70        58.52 (58.52)
        1:25.49 (26.97)     1:56.53 (58.01)
        2:24.10 (27.57)   2:56.53 (1:00.00)
        3:19.44 (22.91)     3:45.13 (48.60)
  2 RESTON MASTERS S  'A'               3:55.55    3:51.82  
     1) Cunha, Felipe M25             2) Orton, Adam M29              
     3) Orton, Jill W29               4) O'Reilly, Jennifer W30       
                 25.64        53.37 (53.37)
        1:22.79 (29.42)   1:57.06 (1:03.69)
        2:24.35 (27.29)   2:57.29 (1:00.23)
        3:23.67 (26.38)     3:51.82 (54.53)
  3 VIRGINIA MASTERS  'A'                    NT    3:56.65  
     1) Hibbard, Kate W25             2) Russo, Claire W26            
     3) Barley, Adam M28              4) Gaines, Billy M29            
                 29.66    1:00.71 (1:00.71)
        1:36.13 (35.42)   2:15.39 (1:14.68)
        2:39.80 (24.41)     3:08.78 (53.39)
        3:31.51 (22.73)     3:56.65 (47.87)
  4 DISTRICT OF COLU  'A'               4:45.00    4:30.23  
     1) Stakem, Meredith W28          2) West, Christina W33          
     3) Richard, Jean-Philippe M33    4) Moon, WonKee M35             
                 33.90    1:10.14 (1:10.14)
        1:50.88 (40.74)   2:35.44 (1:25.30)
        3:02.28 (26.84)     3:34.64 (59.20)
        4:00.36 (25.72)     4:30.23 (55.59)
  5 NAVAL ACADEMY AQ  'A'               4:45.00    4:36.64  
     1) Sedberry, Trevor M25          2) Becker, Gina W26             
     3) Redford, Gabi W43             4) Murray, Cullen M40           
                 32.93    1:07.11 (1:07.11)
        1:43.29 (36.18)   2:25.06 (1:17.95)
        2:56.26 (31.20)   3:33.57 (1:08.51)
        4:03.75 (30.18)   4:36.64 (1:03.07)
  6 PATRIOT MASTERS  'A'                4:45.00    4:47.14  
     1) Timmons, Timothy M63          2) Toner, Karlin W48            
     3) Sax, William M41              4) Yu, Melanie W28              
                 39.43    1:19.76 (1:19.76)
        1:58.50 (38.74)   2:44.68 (1:24.92)
        3:12.53 (27.85)   3:45.88 (1:01.20)
        4:14.84 (28.96)   4:47.14 (1:01.26)
  7 RESTON MASTERS S  'C'               4:49.49    5:06.38  
     1) Zinker, Olga W28              2) Hsin, Heart W25              
     3) Paulson, Laurence M61         4) Tipler, David M54            
                 32.68    1:06.32 (1:06.32)
        1:47.73 (41.41)   2:36.75 (1:30.43)
        3:15.22 (38.47)   4:00.62 (1:23.87)
        4:31.45 (30.83)   5:06.38 (1:05.76)
 
 Event 37  Mixed 35+ 400 Yard Medley Relay
====================================================================
         ZONE: Z 4:00.75  1997      Colonials 1776
         NATL: ! 3:48.70  4/19/2009 WALNUT CREEK
                          D SANTOS, R SANTOS, A ZAMANIAN, D BOATWRIGHT
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS  'B'                    NT    4:32.09  
     1) Moore, Alison W39             2) Meehan, Alison W38           
     3) Holland, Dave M42             4) Facciola, John M37           
                 38.38    1:17.86 (1:17.86)
        1:54.45 (36.59)   2:37.22 (1:19.36)
        3:04.76 (27.54)     3:36.94 (59.72)
        4:03.38 (26.44)     4:32.09 (55.15)
  2 RED TIDE  'C'                            NT    4:46.16  
     1) Levi, Susannah W35            2) Rosencrantz, Michael M39     
     3) Armentrout, Anna W38          4) Bambilia, Koby M35           
                 39.63    1:21.72 (1:21.72)
        1:57.86 (36.14)   2:37.72 (1:16.00)
        3:08.93 (31.21)   3:44.97 (1:07.25)
        4:14.76 (29.79)   4:46.16 (1:01.19)
 
 Event 37  Mixed 45+ 400 Yard Medley Relay
====================================================================
         ZONE: Z 4:28.24  2002      Virginia
         NATL: ! 4:00.80  5/2/2004  OREGON
                          K, P ALLENDER, C CRABBE, M TENNANT
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS  'C'                    NT    5:21.35  
     1) Jaeger, Debbie W47            2) Jeruzal, Voytek M51          
     3) Braaten, Kitten W54           4) Swiger, Ralph M53            
                 38.40    1:20.54 (1:20.54)
        2:03.62 (43.08)   2:50.78 (1:30.24)
        3:32.33 (41.55)   3:55.67 (1:04.89)
        4:18.91 (23.24)   5:21.35 (1:25.68)
 
 Event 37  Mixed 55+ 400 Yard Medley Relay
====================================================================
         ZONE: Z 5:04.64  1995      DC Masters
         NATL: ! 4:22.67  4/19/2009 TAM
                          R BURNS, K FROST, L VAL, J EISENMAN
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS  'D'                    NT    6:01.00  
     1) Page, Kathryn W61             2) Arnold, Clifford M56         
     3) Griffin, Lucille W71          4) Nelson, Bill M57             
                 47.70    2:20.03 (2:20.03)
                            3:09.02 (48.99)
        3:57.39 (48.37)   4:53.70 (1:44.68)
        5:25.26 (31.56)   6:01.00 (1:07.30)
 
 Event 37  Mixed 65+ 400 Yard Medley Relay
====================================================================
         ZONE: Z 5:23.62  4/13/2008 Virginia Masters Swim Team
         NATL: ! 5:20.49  4/1/2007  SAN DIEGO
                          B JORDAN, B BEST, M FRESHLEY, G CLIFFORD
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS  'E'                    NT    6:31.21  
     1) Martin, Judy W67              2) Gaulrapp, Edward M67         
     3) Novell, Kenneth M67           4) Walker, Laura W72            
                 47.55    1:40.35 (1:40.35)
        2:29.00 (48.65)   3:27.51 (1:47.16)
        4:12.04 (44.53)   5:04.10 (1:36.59)
        5:45.97 (41.87)   6:31.21 (1:27.11)
 
 Event 37  Mixed 75+ 400 Yard Medley Relay
====================================================================
         NATL: ! 7:11.26  4/19/2009 WALNUT CREEK
                          ROBERT MAYO, FRANK NIEMAN, ANN HIRSCH, JEAN DUNCAN
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS  'F'                    NT    8:40.38  
     1) Henley, Susan W77             2) Lyons, Thomas M76            
     3) Maher, Owen M75               4) Francis, Lesley W78          
               3:04.56                     
            4:02.92 ( )         5:11.85 ( )
        6:00.66 (48.81)   7:00.02 (1:48.17)
        7:45.20 (45.18)   8:40.38 (1:40.36)