George Mason University                                4/17/2012 - 22:42PM
         2012 COLONIES ZONE  SCY CHAMPIONSHIP, Sanction #: 102-03          
                   George Mason University, Fairfax, VA                    
 
 Event 15  Women 18-24 200 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 2:14.25  4/25/2009 Erika Norris, CUBU
         NATL: ! 2:02.35  4/18/2010 KARA DENBY
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Pumphrey, Katie  24 MERRITT MARLINS   2:38.62    2:37.86          9  
                 32.33      1:13.84 (41.51)
        2:01.04 (47.20)     2:37.86 (36.82)
  2 Troyan, Jessi    22 PATRIOT MASTERS   2:53.07    2:43.92          7  
                 38.10      1:19.04 (40.94)
        2:06.68 (47.64)     2:43.92 (37.24)
  3 Arnold, Samanth  18 SUNFISH MASTERS   2:46.50    2:51.95          6  
                 38.59      1:19.32 (40.73)
        2:15.53 (56.21)     2:51.95 (36.42)
  4 Martinez, Maria  21 QUEST MASTERS SW  3:00.34    3:04.22          5  
                 37.89      1:28.81 (50.92)
        2:26.35 (57.54)     3:04.22 (37.87)
 
 Event 15  Women 25-29 200 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 2:12.34  4/24/2010 Kate Hibbard, Virginia Masters
         NATL: ! 1:59.69  2/6/2010  MEGAN JENDRICK
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Muir, Anne       27 MACHINE AQUATICS  2:17.53    2:17.93          9  
                 31.46      1:08.39 (36.93)
        1:46.18 (37.79)     2:17.93 (31.75)
  2 Gilmore, Katie   28 ALEXANDRIA MASTE  2:17.74    2:18.33          7  
                 30.20      1:07.50 (37.30)
        1:47.27 (39.77)     2:18.33 (31.06)
  3 Gottlieb, Emile  25 BINGHAMTON UNIV   2:25.00    2:27.74          6  
                 31.22      1:08.09 (36.87)
        1:49.92 (41.83)     2:27.74 (37.82)
  4 Whitty, Jackie   29 GARDEN STATE MAS  2:30.30    2:29.16          5  
                 31.78      1:09.55 (37.77)
        1:53.59 (44.04)     2:29.16 (35.57)
  5 Chapman, Lara    25 UNAT              2:45.00    2:44.16          4  
                 37.45      1:18.28 (40.83)
        2:05.46 (47.18)     2:44.16 (38.70)
  6 Kay, Katie       29 MACHINE AQUATICS  3:07.00    2:51.01          3  
                 35.99      1:19.88 (43.89)
        2:11.78 (51.90)     2:51.01 (39.23)
  7 Boilini, Lauren  28 MERRITT MARLINS   3:40.00    3:33.73          2  
                 49.11      1:45.39 (56.28)
      2:45.66 (1:00.27)     3:33.73 (48.07)
 
 Event 15  Women 30-34 200 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 2:13.54  5/9/1993  Zena Herrmann
         NATL: ! 1:58.80  3/11/2009 ERIKA ERNDL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Grover, Mollie   31 TERRAPIN MASTERS  2:23.40    2:22.91          9  
                 30.60      1:07.61 (37.01)
        1:49.29 (41.68)     2:22.91 (33.62)
  2 Barber, Andrea   30 SPRING VALLEY YM  2:32.00    2:33.11          7  
                 32.63      1:11.52 (38.89)
        1:57.26 (45.74)     2:33.11 (35.85)
  3 Van Horn, Alain  31 CURL BURKE MASTE  2:40.50    2:36.29          6  
                 33.87      1:14.49 (40.62)
        2:01.44 (46.95)     2:36.29 (34.85)
  4 Hewitt, Sara     31 DISTRICT OF COLU  2:55.00    2:53.40          5  
                 36.79      1:21.67 (44.88)
        2:12.97 (51.30)     2:53.40 (40.43)
 
 Event 15  Women 35-39 200 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 2:13.08  5/2/1999  Beth Baker
         NATL: ! 2:05.24  3/14/1998 K PIPES-NEILSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Mastropaolo, Le  38 VIRGINIA MASTERS  2:42.58    2:40.33          9  
                 36.48      1:19.45 (42.97)
        2:03.92 (44.47)     2:40.33 (36.41)
  2 Jacobson, Krist  39 QUEST MASTERS SW  2:39.70    2:41.82          7  
                 33.60      1:15.08 (41.48)
        2:02.61 (47.53)     2:41.82 (39.21)
  3 Cummings, Patri  35 MERRITT MARLINS   3:02.90    3:07.17          6  
                 38.56      1:25.33 (46.77)
        2:24.23 (58.90)     3:07.17 (42.94)
 
 Event 15  Women 40-44 200 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 2:11.32  4/23/2006 K. Pipes-Neilsen, SDSM
         NATL: ! 2:04.85  5/4/2008  S VON DER LIPPE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Crye, Ann Marie  40 NIAGARA DISTRICT  2:22.86    2:20.55          9  
                 30.77      1:06.98 (36.21)
        1:47.32 (40.34)     2:20.55 (33.23)
  2 Doby, Lindabeth  42 MARYMOUNT MASTER  2:44.67    2:48.30          7  
                 35.89      1:18.59 (42.70)
        2:08.16 (49.57)     2:48.30 (40.14)
  3 Hunt, Amanda     42 ILLINOIS MASTERS  3:03.00    2:55.13          6  
                 39.93      1:30.16 (50.23)
        2:17.20 (47.04)     2:55.13 (37.93)
  4 Postma, Terri    42 UNAT              2:56.00    2:55.24          5  
                 37.49      1:25.12 (47.63)
        2:13.81 (48.69)     2:55.24 (41.43)
 
 Event 15  Women 45-49 200 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 2:15.19  4/15/2007 Vibeke Swanson, 1776
         NATL: ! 2:07.26  12/16/2007K PIPES-NEILSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Hug, Laurie      46 COLONIALS 1776    2:22.22    2:24.56          9  
                 31.37      1:08.50 (37.13)
        1:51.60 (43.10)     2:24.56 (32.96)
 
 Event 15  Women 50-54 200 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 2:32.48  4/24/2010 Dara Wilber, Southern Marlins
         NATL: ! 2:17.52  4/10/2011 JILL HERNANDEZ
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Swanson, Vibeke  50 COLONIALS 1776    2:28.15    2:26.77Z         9  
                 33.55      1:09.44 (35.89)
        1:53.81 (44.37)     2:26.77 (32.96)
  2 Miller, Patty    51 VIRGINIA MASTERS  2:41.81    2:41.83          7  
                 35.40      1:20.80 (45.40)
        2:03.81 (43.01)     2:41.83 (38.02)
  3 Snyder, Sharon   53 ASPHALT GREEN MA  3:50.00    3:50.25          6  
                 50.97    1:53.85 (1:02.88)
      2:59.47 (1:05.62)     3:50.25 (50.78)
 
 Event 15  Women 55-59 200 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 2:35.70  4/24/2010 Shirley Loftus-Charley, Virginia Masters
         NATL: ! 2:21.91  5/22/2010 LAURA VAL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Belva, Carol     56 BINGHAMTON UNIV   3:09.00    3:10.48          9  
                 43.81      1:32.19 (48.38)
        2:27.98 (55.79)     3:10.48 (42.50)
 -- Craffey, Joan    59 ASPHALT GREEN MA  2:53.66         DQ        
      20 Alternating Kick - fly
                 39.49      1:23.81 (44.32)
        2:15.78 (51.97)          DQ (38.71)
 
 Event 15  Women 60-64 200 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 2:50.10  4/20/1997 Jane Bruner
         NATL: ! 2:31.84  5/22/2010 CHARLOTTE DAVIS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Loftus-Charley,  60 VIRGINIA MASTERS  2:40.63    2:36.65Z         9  
                 34.91      1:16.29 (41.38)
        2:01.74 (45.45)     2:36.65 (34.91)
 
 Event 15  Women 65-69 200 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 3:05.48  4/4/2004  Joann Leilich, VMST
         NATL: ! 2:46.27  5/1/2011  CAROLYN BOAK
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Pettijohn, Marg  65 MONTGOMERY ANCIE  2:58.99    3:01.13Z         9  
                 39.35      1:27.48 (48.13)
        2:17.36 (49.88)     3:01.13 (43.77)
 
 Event 15  Women 80-84 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL: ! 3:53.17  2/12/2011 ANN HIRSCH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Waldbaum, Joan   81 COLONIALS 1776    4:39.94    5:07.78          9  
               1:12.62    2:40.67 (1:28.05)
      4:04.57 (1:23.90)   5:07.78 (1:03.21)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 15                 
 
  1. Virginia Masters Swim Team        390   2. Binghamton Univ Masters           387
  3. Reston Masters Swim Team          353   4. Colonials 1776                    238
  5. Curl Burke Masters Swimming, I    237   6. Spring Valley YMCA Masters        142
  7. Patriot Masters Swim Team         141   8. District Of Columbia Aquatics     135
  9. Unat                              130  10. Merritt Marlins                   108
 11. Machine Aquatics                   78  12. Asphalt Green Masters              71
 13. Terrapin Masters                 67.5  14. Alexandria Masters Swimming        67
 15. Montgomery Ancient Mariners        57  16. Quest Masters Swim Team            40
 16. Garden State Masters               40  18. Gold Coast Masters                 38
 19. Niagara District Masters           34  20. Arlington Masters                  31
 20. Fairfax County Masters             31  22. Michigan Masters                   30
 23. Germantown Maryland Masters        28  24. New England Masters Swim Club      26
 25. Sunfish Masters                    24  26. Central Maryland YMCA Masters      22
 27. Fins Aquatics Club               21.5  28. Columbia Masters Swim Team         21
 29. Stonewall Masters                  19  30. Chesapeake Region Aquatic Blue     16
 31. Illinois Masters                   15  32. Maryland Masters                   13
 32. Pennypack Aquatic & Fitness Cl     13  34. Riptide Masters                    11
 35. North Baltimore Aquatic Club M      9  35. Dallas Aquatic Masters              9
 35. Marymount Masters Swim Team         9  35. Bearcat Masters                     9
 39. Post Swimming                       8  40. Alexandria Aquatic Recreation       7
 40. Waikiki Swim Club                   7  42. Southern Masters Swimmers           6
 42. Connecticut Masters                 6  42. Brundage Swim Masters               6
 45. Arena Club Masters                  5  45. Fort Belvoir Masters                5
 47. Warrenton Masters Swim Team         3  47. DC Masters                          3
 49. Maine Masters Swim Club             1