George Mason University                                4/17/2012 - 22:42PM
         2012 COLONIES ZONE  SCY CHAMPIONSHIP, Sanction #: 102-03          
                   George Mason University, Fairfax, VA                    
 
 Event 16  Men 18-24 200 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 1:56.71  4/15/2007 Geoffrey Meyer Jr, PAFC
         NATL: ! 1:49.35  2/14/2010 RUSSELL PAYNE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Li, Ka Ho        22 ASPHALT GREEN MA  2:10.00    2:06.32          9  
                 26.40        58.21 (31.81)
        1:37.67 (39.46)     2:06.32 (28.65)
  2 Xu, Allen        24 CURL BURKE MASTE  2:25.00    2:27.10          7  
                 29.79      1:08.17 (38.38)
        1:52.37 (44.20)     2:27.10 (34.73)
 
 Event 16  Men 25-29 200 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 1:55.03  4/4/2004  Frank Byskov, VMST
         NATL: ! 1:48.18  5/22/2010 MARK GANGLOFF
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 McGillicuddy, M  27 CURL BURKE MASTE  2:15.00    2:05.41          9  
                 26.15        58.79 (32.64)
        1:35.86 (37.07)     2:05.41 (29.55)
  2 Taylor, Tim      25 ALEXANDRIA MASTE  2:23.82    2:19.62          7  
                 27.89      1:03.15 (35.26)
        1:45.26 (42.11)     2:19.62 (34.36)
 
 Event 16  Men 30-34 200 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 1:55.50  4/13/2003 Curtis Sawin
         NATL: ! 1:47.62  5/4/1997  RONALD KARNAUGH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Sprengel, Ryan   31 DISTRICT OF COLU  2:02.38    2:06.30          9  
                 25.82        58.70 (32.88)
        1:36.35 (37.65)     2:06.30 (29.95)
  2 McGraw, Paul     30 VIRGINIA MASTERS  2:04.51    2:07.46          7  
                 27.06        59.58 (32.52)
        1:37.29 (37.71)     2:07.46 (30.17)
  3 Werner, David    33 BINGHAMTON UNIV   2:12.99    2:11.40          6  
                 26.67      1:01.13 (34.46)
        1:38.59 (37.46)     2:11.40 (32.81)
  4 Burkhardt, Just  32 DISTRICT OF COLU  2:15.55    2:12.65          5  
                 27.91      1:02.20 (34.29)
        1:42.30 (40.10)     2:12.65 (30.35)
  5 Watson, Jason    33 RESTON MASTERS S  2:30.00    2:28.18          4  
                 31.37      1:10.85 (39.48)
        1:53.61 (42.76)     2:28.18 (34.57)
 
 Event 16  Men 35-39 200 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 1:58.94  4/15/2007 Jeffrey Roddin, ANCM
         NATL: ! 1:48.74  12/22/2002RON KARNAUGH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Stull, Eric      37 SPRING VALLEY YM  2:15.00    2:07.89          9  
                 26.64      1:00.90 (34.26)
        1:37.75 (36.85)     2:07.89 (30.14)
  2 Moon, WonKee     37 DISTRICT OF COLU  2:22.22    2:13.45          7  
                 28.62      1:03.47 (34.85)
        1:41.47 (38.00)     2:13.45 (31.98)
  3 Richard, Jean-P  35 DISTRICT OF COLU  2:25.25    2:18.10          6  
                 28.55      1:07.57 (39.02)
        1:44.67 (37.10)     2:18.10 (33.43)
  4 Losinger, Matth  39 BINGHAMTON UNIV   2:20.00    2:18.98          5  
                 30.29      1:08.35 (38.06)
        1:45.56 (37.21)     2:18.98 (33.42)
  5 Tustin, John     35 DISTRICT OF COLU  2:40.00    2:32.70          4  
                 31.20      1:08.93 (37.73)
        1:56.90 (47.97)     2:32.70 (35.80)
  6 Dutton, Jeff     39 DISTRICT OF COLU  3:20.42    3:13.41          3  
                 43.14      1:35.06 (51.92)
        2:30.95 (55.89)     3:13.41 (42.46)
 -- Matkovic, Paul   39 ASPHALT GREEN MA  2:15.67         DQ        
      20 Alternating Kick - fly
                 29.17      1:05.10 (35.93)
        1:44.26 (39.16)          DQ (32.90)
 
 Event 16  Men 40-44 200 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 1:51.85  4/25/2009 Michael Ross, MESC
         NATL: ! 1:51.85  4/26/2009 MICHAEL ROSS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Roddin, Jeff     43 MONTGOMERY ANCIE  2:04.00    2:04.11          9  
                 26.40        58.03 (31.63)
        1:33.95 (35.92)     2:04.11 (30.16)
  2 Higgins, Anthon  42 GERMANTOWN MARYL  2:13.06    2:12.02          7  
                 29.27      1:00.78 (31.51)
        1:40.87 (40.09)     2:12.02 (31.15)
  3 von Loewe, Pete  41 PATRIOT MASTERS   2:15.00    2:14.43          6  
                 27.43      1:00.63 (33.20)
        1:43.66 (43.03)     2:14.43 (30.77)
  4 Buechler, John   44 CURL BURKE MASTE  2:25.25    2:16.10          5  
                 29.27      1:06.12 (36.85)
        1:45.46 (39.34)     2:16.10 (30.64)
  5 Eliasek, Steve   43 QUEST MASTERS SW  2:25.68    2:28.21          4  
                 28.28      1:07.41 (39.13)
        1:51.50 (44.09)     2:28.21 (36.71)
  6 Shinaishin, Ahm  44 SUNFISH MASTERS   3:00.00    3:01.80          3  
                 38.27      1:31.38 (53.11)
        2:22.76 (51.38)     3:01.80 (39.04)
 
 Event 16  Men 45-49 200 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 2:08.51  4/23/2006 Curt Reynolds, TERR
         NATL: ! 1:58.20  5/22/2010 ANDERS RASMUSSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Harris, Greg     48 VIRGINIA MASTERS  2:18.60    2:17.43          9  
                 29.72      1:04.92 (35.20)
        1:45.42 (40.50)     2:17.43 (32.01)
  2 Jones, Mark      49 CURL BURKE MASTE  2:16.70    2:17.70          7  
                 29.50      1:06.82 (37.32)
        1:46.48 (39.66)     2:17.70 (31.22)
  3 Caudrillier, Fr  49 BINGHAMTON UNIV   2:20.21    2:18.50          6  
                 29.94      1:05.57 (35.63)
        1:46.88 (41.31)     2:18.50 (31.62)
  4 Kress, Jay       49 FAIRFAX COUNTY M  2:20.00    2:19.23          5  
                 28.38      1:03.39 (35.01)
        1:44.54 (41.15)     2:19.23 (34.69)
  5 House, Christop  48 FAIRFAX COUNTY M  2:11.00    2:20.76          4  
                 28.54      1:02.89 (34.35)
        1:46.98 (44.09)     2:20.76 (33.78)
  6 Dever, Frederic  46 DISTRICT OF COLU  2:24.20    2:26.03          3  
                 29.95      1:12.10 (42.15)
        1:53.72 (41.62)     2:26.03 (32.31)
  7 Bradley, Patric  46 STONEWALL MASTER  2:41.77    2:43.53          2  
                 36.26      1:19.18 (42.92)
        2:04.65 (45.47)     2:43.53 (38.88)
  8 Hautaluoma, Gre  46 DISTRICT OF COLU  2:40.00    2:54.02          1  
                 38.00      1:25.85 (47.85)
        2:14.35 (48.50)     2:54.02 (39.67)
 -- Vurdelja, David  46 RESTON MASTERS S  3:49.99         DQ        
      10 Downward butterfly kick - breast
                 43.80      1:37.97 (54.17)
      2:41.78 (1:03.81)          DQ (49.10)
 
 Event 16  Men 50-54 200 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 2:10.92  4/15/2007 Robert Hansen, GMUP
         NATL: ! 2:00.82  5/10/2009 KEN SHILLING
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Kannegieser, Ro  54 FINS AQUATICS CL  2:19.50    2:18.52          9  
                 29.92      1:06.08 (36.16)
        1:46.50 (40.42)     2:18.52 (32.02)
  2 Kovalovsky, Kel  50 BINGHAMTON UNIV   2:19.06    2:21.68          7  
                 29.67      1:07.53 (37.86)
        1:49.49 (41.96)     2:21.68 (32.19)
  3 Earls, Jay       50 MACHINE AQUATICS  2:29.05    2:34.31          6  
                 33.09      1:14.64 (41.55)
        1:59.71 (45.07)     2:34.31 (34.60)
  4 Romo, Robert     53 VIRGINIA MASTERS  2:58.00    2:41.86          5  
                 32.84      1:15.30 (42.46)
        2:04.24 (48.94)     2:41.86 (37.62)
  5 Denes, Thomas    54 MONTGOMERY ANCIE  2:35.00    2:41.91          4  
                 32.66      1:14.91 (42.25)
        2:05.30 (50.39)     2:41.91 (36.61)
  6 West, John       51 BINGHAMTON UNIV   2:45.00    2:44.63          3  
                 34.09      1:16.81 (42.72)
        2:05.15 (48.34)     2:44.63 (39.48)
 
 Event 16  Men 55-59 200 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 2:16.49  4/17/2011 Jamie Hemmerle, 1776
         NATL: ! 2:04.09  5/4/2008  TIMOTHY SHEAD
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Weir, Ken        58 BINGHAMTON UNIV   2:44.22    2:40.13          9  
                 36.10      1:16.74 (40.64)
        2:04.15 (47.41)     2:40.13 (35.98)
  2 Dearfield, Kerr  59 CURL BURKE MASTE  3:05.00    2:49.07          7  
                 34.97      1:17.71 (42.74)
        2:10.29 (52.58)     2:49.07 (38.78)
  3 Crane, David     56 DISTRICT OF COLU  4:15.00    3:00.04          6  
                 39.63      1:28.26 (48.63)
        2:17.03 (48.77)     3:00.04 (43.01)
 
 Event 16  Men 60-64 200 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 2:25.70  4/24/2010 Hank Mierzwa, UNAT
         NATL: ! 2:10.85  5/1/2011  TIM BRODERICK
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Dougherty, Stev  60 COLONIALS 1776    2:26.16    2:26.01          9  
                 31.26      1:08.98 (37.72)
        1:51.38 (42.40)     2:26.01 (34.63)
  2 Mccorkle, John   60 VIRGINIA MASTERS  2:40.00    2:34.88          7  
                 30.87      1:11.08 (40.21)
        1:58.47 (47.39)     2:34.88 (36.41)
  3 Fisher, Bruce    63 DC MASTERS        2:50.00    2:46.18          6  
                 33.34      1:17.56 (44.22)
        2:08.23 (50.67)     2:46.18 (37.95)
  4 Paushter, Steph  60 BINGHAMTON UNIV   2:56.00    2:54.24          5  
                 35.83      1:24.22 (48.39)
        2:13.48 (49.26)     2:54.24 (40.76)
  5 Paulson, Lauren  63 RESTON MASTERS S  3:10.00    3:19.49          4  
                 42.61      1:32.75 (50.14)
      2:35.16 (1:02.41)     3:19.49 (44.33)
 
 Event 16  Men 65-69 200 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 2:38.89  4/15/2007 Michael Laux, CONN
         NATL: ! 2:20.31  5/22/2010 RICHARD BURNS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Brundage, Warne  69 BRUNDAGE SWIM MA  2:44.63    2:46.33          9  
                 35.71      1:19.56 (43.85)
        2:06.92 (47.36)     2:46.33 (39.41)
  2 Bernstein, Rich  66 ASPHALT GREEN MA  2:59.00    3:04.56          7  
                 47.84      1:33.71 (45.87)
        2:24.01 (50.30)     3:04.56 (40.55)
  3 Robinson, David  68 GERMANTOWN MARYL  3:22.00    3:11.32          6  
                 39.17      1:32.74 (53.57)
        2:31.34 (58.60)     3:11.32 (39.98)
  4 Gaulrapp, Edwar  69 VIRGINIA MASTERS  3:25.49    3:17.10          5  
                 43.98      1:41.66 (57.68)
        2:34.18 (52.52)     3:17.10 (42.92)
 
 Event 16  Men 70-74 200 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 2:51.62  4/20/1997 Roger Franks
         NATL: ! 2:29.92  2/23/2008 DAVE COSTILL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Hamada, Ahmed    73 GOLD COAST MASTE  3:38.62    3:09.47          9  
                 40.72      1:30.54 (49.82)
      2:31.10 (1:00.56)     3:09.47 (38.37)
  2 Berghaus, Peter  71 CONNECTICUT MAST  3:37.03    3:28.14          7  
                 49.42      1:42.49 (53.07)
        2:39.87 (57.38)     3:28.14 (48.27)
  3 Zamon, Frederic  70 CURL BURKE MASTE  3:34.00    3:28.19          6  
                 41.65      1:34.24 (52.59)
      2:39.47 (1:05.23)     3:28.19 (48.72)
 -- Wise, Randolph   70 VIRGINIA MASTERS  3:00.00         DQ        
      39 Non-continuous turning action - back
                 35.29      1:25.13 (49.84)
        2:18.31 (53.18)          DQ (43.07)
 
 Event 16  Men 75-79 200 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 3:11.25  4/12/1992 Norris Fluke
         NATL: ! 2:39.07  3/27/2011 DAVID COSTILL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Gladfelter, Dav  76 COLONIALS 1776    4:00.00    3:58.48          9  
                 58.01    1:58.37 (1:00.36)
      3:04.74 (1:06.37)     3:58.48 (53.74)
 
 Event 16  Men 80-84 200 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 4:37.89  3/22/1987 Abe Olanoff
         NATL: ! 3:10.28  4/10/2005 FRANK PIEMME
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Manheim, Frank   81 RESTON MASTERS S  3:45.00    3:43.42Z         9  
                 51.35      1:44.49 (53.14)
      2:50.67 (1:06.18)     3:43.42 (52.75)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 16                 
 
  1. Binghamton Univ Masters           428   2. Virginia Masters Swim Team        423
  3. Reston Masters Swim Team          370   4. Curl Burke Masters Swimming, I    278
  5. Colonials 1776                    256   6. District Of Columbia Aquatics     179
  7. Spring Valley YMCA Masters        151   8. Patriot Masters Swim Team         147
  9. Unat                              130  10. Merritt Marlins                   108
 11. Asphalt Green Masters              87  12. Machine Aquatics                   84
 13. Alexandria Masters Swimming        74  14. Montgomery Ancient Mariners        70
 15. Terrapin Masters                 67.5  16. Gold Coast Masters                 47
 17. Quest Masters Swim Team            44  18. Germantown Maryland Masters        41
 19. Garden State Masters               40  19. Fairfax County Masters             40
 21. Niagara District Masters           34  22. Arlington Masters                  31
 23. Fins Aquatics Club               30.5  24. Michigan Masters                   30
 25. Sunfish Masters                    27  26. New England Masters Swim Club      26
 27. Central Maryland YMCA Masters      22  28. Columbia Masters Swim Team         21
 28. Stonewall Masters                  21  30. Chesapeake Region Aquatic Blue     16
 31. Illinois Masters                   15  31. Brundage Swim Masters              15
 33. Pennypack Aquatic & Fitness Cl     13  33. Connecticut Masters                13
 33. Maryland Masters                   13  36. Riptide Masters                    11
 37. Dallas Aquatic Masters              9  37. Bearcat Masters                     9
 37. Marymount Masters Swim Team         9  37. North Baltimore Aquatic Club M      9
 37. DC Masters                          9  42. Post Swimming                       8
 43. Alexandria Aquatic Recreation       7  43. Waikiki Swim Club                   7
 45. Southern Masters Swimmers           6  46. Fort Belvoir Masters                5
 46. Arena Club Masters                  5  48. Warrenton Masters Swim Team         3
 49. Maine Masters Swim Club             1