George Mason University                                4/17/2012 - 22:42PM
         2012 COLONIES ZONE  SCY CHAMPIONSHIP, Sanction #: 102-03          
                   George Mason University, Fairfax, VA                    
 
 Event 18  Men 18-24 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 4:53.48  5/5/1996  Paul Franco
         NATL: ! 4:24.81  1/24/2010 ANDY GRANT
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Loughran, Kyle   24 UNAT              5:10.00    5:19.59          9  
                 20.96        56.18 (35.22)
        1:29.05 (32.87)     2:02.43 (33.38)
        2:35.39 (32.96)     3:08.56 (33.17)
        3:42.07 (33.51)     4:15.06 (32.99)
        4:47.70 (32.64)     5:19.59 (31.89)
  2 Levin, Brent     24 SOUTHERN MASTERS  5:30.00    5:27.04          7  
                 28.75      1:00.33 (31.58)
        1:33.27 (32.94)     2:07.23 (33.96)
        2:40.82 (33.59)     3:14.77 (33.95)
        3:48.62 (33.85)     4:22.16 (33.54)
        4:55.31 (33.15)     5:27.04 (31.73)
  3 Yoke, Jonathan   24 MERRITT MARLINS   5:44.00    5:37.59          6  
                 30.52      1:04.63 (34.11)
        1:39.38 (34.75)     2:13.98 (34.60)
        2:48.92 (34.94)     3:24.11 (35.19)
        3:58.41 (34.30)     4:31.77 (33.36)
        5:05.04 (33.27)     5:37.59 (32.55)
  4 Dantas-McCutche  23 CURL BURKE MASTE  5:57.00    5:49.33          5  
                 31.71      1:05.57 (33.86)
        1:40.42 (34.85)     2:15.78 (35.36)
        2:51.85 (36.07)     3:27.34 (35.49)
        4:02.87 (35.53)     4:38.84 (35.97)
        5:14.75 (35.91)     5:49.33 (34.58)
  5 Xu, Allen        24 CURL BURKE MASTE  6:00.00    5:58.65          4  
                 32.14      1:06.45 (34.31)
        1:42.01 (35.56)     2:18.06 (36.05)
        2:54.35 (36.29)     3:31.65 (37.30)
        4:08.23 (36.58)     4:44.91 (36.68)
        5:22.17 (37.26)     5:58.65 (36.48)
  6 Hendrickson, Br  24 UNAT              6:01.00    6:23.02          3  
                 32.11      1:09.12 (37.01)
        1:47.84 (38.72)     2:26.61 (38.77)
        3:06.00 (39.39)     3:45.79 (39.79)
        4:25.63 (39.84)     5:05.23 (39.60)
        5:45.57 (40.34)     6:23.02 (37.45)
 
 Event 18  Men 25-29 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 4:39.22  4/12/1992 Bruce Hayes
         NATL: ! 4:20.82  4/17/2010 ANDY GRANT
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Garner, Sam      26 CURL BURKE MASTE  4:53.04    4:57.05          9  
                 26.88        55.76 (28.88)
        1:25.19 (29.43)     1:54.99 (29.80)
        2:25.30 (30.31)     2:55.62 (30.32)
        3:26.02 (30.40)     3:56.83 (30.81)
        4:27.26 (30.43)     4:57.05 (29.79)
  2 Volosin, Peter   26 DISTRICT OF COLU  4:55.00    5:09.98          7  
                 27.83        58.09 (30.26)
        1:28.90 (30.81)     2:00.18 (31.28)
        2:31.78 (31.60)     3:03.79 (32.01)
        3:35.39 (31.60)     4:06.95 (31.56)
        4:39.02 (32.07)     5:09.98 (30.96)
  3 Newell, Alex     27 BINGHAMTON UNIV   5:20.00    5:20.76          6  
                 27.92        59.06 (31.14)
        1:31.58 (32.52)     2:04.17 (32.59)
        2:36.98 (32.81)     3:09.79 (32.81)
        3:42.48 (32.69)     4:15.46 (32.98)
        4:48.71 (33.25)     5:20.76 (32.05)
  4 Waggoner, Danny  29 DISTRICT OF COLU  7:20.00    7:01.81          5  
                 36.83      1:17.06 (40.23)
        1:59.11 (42.05)     2:40.20 (41.09)
        3:23.77 (43.57)     4:07.51 (43.74)
        4:50.13 (42.62)     5:35.15 (45.02)
        6:18.55 (43.40)     7:01.81 (43.26)
 
 Event 18  Men 30-34 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 4:45.93  4/12/2008 Troy Johnson, VMST
         NATL: ! 4:29.49  2/25/1996 MATTHEW CETLINSKI
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Michaels, Steph  34 BINGHAMTON UNIV   5:15.70    4:56.47          9  
                 26.80        55.57 (28.77)
        1:25.11 (29.54)     1:55.22 (30.11)
        2:25.72 (30.50)     2:56.29 (30.57)
        3:27.03 (30.74)     3:58.12 (31.09)
        4:28.68 (30.56)     4:56.47 (27.79)
  2 Bellamy, Robert  30 CURL BURKE MASTE  5:00.00    5:02.64          7  
                 27.73        57.30 (29.57)
        1:27.43 (30.13)     1:58.01 (30.58)
        2:28.66 (30.65)     2:59.15 (30.49)
        3:29.62 (30.47)     4:00.36 (30.74)
        4:31.62 (31.26)     5:02.64 (31.02)
  3 Paushter, Matth  32 BINGHAMTON UNIV   5:27.18    5:15.72          6  
                 28.08        59.63 (31.55)
        1:31.81 (32.18)     2:04.76 (32.95)
        2:37.60 (32.84)     3:10.20 (32.60)
        3:42.47 (32.27)     4:14.61 (32.14)
        4:46.15 (31.54)     5:15.72 (29.57)
  4 Methric, Tim     34 MERRITT MARLINS   5:50.00    5:18.40          5  
  5 Strahota, Jeffr  31 TERRAPIN MASTERS  5:15.15    5:20.79          4  
                 28.66      1:00.60 (31.94)
        1:33.25 (32.65)     2:06.30 (33.05)
        2:39.10 (32.80)     3:11.89 (32.79)
        3:44.65 (32.76)     4:17.37 (32.72)
        4:49.55 (32.18)     5:20.79 (31.24)
  6 Hegna, Jon       33 CURL BURKE MASTE  6:00.00    5:37.24          3  
                 30.09      1:02.76 (32.67)
        1:36.50 (33.74)     2:10.69 (34.19)
        2:44.83 (34.14)     3:19.19 (34.36)
        3:53.34 (34.15)     4:28.44 (35.10)
        5:03.32 (34.88)     5:37.24 (33.92)
  7 Jent, Daniel     34 ALEXANDRIA MASTE  5:39.22    5:40.55          2  
                 30.59      1:03.85 (33.26)
        1:38.24 (34.39)     2:12.87 (34.63)
        2:48.12 (35.25)     3:23.42 (35.30)
        3:58.47 (35.05)     4:33.12 (34.65)
        5:07.54 (34.42)     5:40.55 (33.01)
  8 Sugar, David     32 NORTH BALTIMORE   7:12.35    7:19.80          1  
                 35.20      1:18.98 (43.78)
        2:03.71 (44.73)     2:48.44 (44.73)
        3:34.33 (45.89)     4:20.65 (46.32)
        5:06.82 (46.17)     5:53.51 (46.69)
        6:37.23 (43.72)     7:19.80 (42.57)
 
 Event 18  Men 35-39 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 4:43.62  4/25/2009 Mark Matheson, NIAG
         NATL: ! 4:33.97  5/17/2002 RONALD KARNAUGH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 di Filippo, Mar  35 CURL BURKE MASTE  5:26.59    5:34.04          9  
                 29.56      1:02.43 (32.87)
        1:36.23 (33.80)     2:10.65 (34.42)
        2:44.81 (34.16)     3:19.03 (34.22)
        3:53.50 (34.47)     4:27.71 (34.21)
        5:02.06 (34.35)     5:34.04 (31.98)
  2 Dragon, Tony     35 UNAT              5:54.57    5:39.57          7  
                 31.57      1:05.31 (33.74)
        1:39.89 (34.58)     2:14.77 (34.88)
        2:49.37 (34.60)     3:23.72 (34.35)
        3:58.34 (34.62)     4:32.83 (34.49)
        5:06.98 (34.15)     5:39.57 (32.59)
  3 Verma, Raj       38 UNAT              6:00.50    5:48.20          6  
                 31.13      1:05.00 (33.87)
        1:39.32 (34.32)     2:14.21 (34.89)
        2:49.72 (35.51)     3:25.56 (35.84)
        4:01.45 (35.89)     4:37.83 (36.38)
        5:13.45 (35.62)     5:48.20 (34.75)
  4 Henkel, Scott    37 BINGHAMTON UNIV   6:20.00    6:02.86          5  
                 33.97      1:09.86 (35.89)
        1:44.97 (35.11)     2:21.04 (36.07)
        2:57.75 (36.71)     3:35.35 (37.60)
        4:13.18 (37.83)     4:50.78 (37.60)
        5:27.70 (36.92)     6:02.86 (35.16)
  5 Smith, Jamison   38 COLONIALS 1776    6:40.00    6:26.19          4  
                 34.97      1:13.44 (38.47)
        1:53.17 (39.73)     2:32.97 (39.80)
        3:13.05 (40.08)     3:52.98 (39.93)
        4:33.22 (40.24)     5:12.88 (39.66)
        5:51.75 (38.87)     6:26.19 (34.44)
  6 Dutton, Jeff     39 DISTRICT OF COLU  8:17.53    7:52.83          3  
                 41.15      1:27.20 (46.05)
        2:15.89 (48.69)     3:05.69 (49.80)
        3:54.73 (49.04)     4:43.68 (48.95)
        5:32.84 (49.16)     6:20.85 (48.01)
        7:08.99 (48.14)     7:52.83 (43.84)
 
 Event 18  Men 40-44 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 4:46.18  4/12/2008 Chris Stevenson, VMST
         NATL: ! 4:39.86  5/8/2010  ALEX KOSTICH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Pohnert, Steven  42 RESTON MASTERS S  5:17.58    5:21.12          9  
                 29.44      1:00.95 (31.51)
        1:33.61 (32.66)     2:06.21 (32.60)
        2:38.79 (32.58)     3:11.47 (32.68)
        3:44.08 (32.61)     4:17.23 (33.15)
        4:49.80 (32.57)     5:21.12 (31.32)
  2 Harrop, Jim      40 SPRING VALLEY YM  5:25.00    5:23.91          7  
                 30.19      1:02.18 (31.99)
        1:34.27 (32.09)     2:06.86 (32.59)
        2:39.69 (32.83)     3:12.55 (32.86)
        3:45.59 (33.04)     4:18.49 (32.90)
        4:51.78 (33.29)     5:23.91 (32.13)
 
 Event 18  Men 45-49 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 4:51.53  4/25/2009 Neil Brophy, NIAG
         NATL: ! 4:39.10  5/20/2007 DENNIS BAKER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Jones, Rob       47 UNAT              5:09.09    5:10.63          9  
                 27.81        58.32 (30.51)
        1:29.17 (30.85)     2:00.23 (31.06)
        2:31.85 (31.62)     3:03.52 (31.67)
        3:35.85 (32.33)     4:07.89 (32.04)
        4:39.86 (31.97)     5:10.63 (30.77)
  2 Neikirk, John    47 FAIRFAX COUNTY M  5:40.00    5:47.78          7  
                 32.75      1:07.44 (34.69)
        1:42.47 (35.03)     2:17.81 (35.34)
        2:53.25 (35.44)     3:28.74 (35.49)
        4:03.96 (35.22)     4:39.27 (35.31)
        5:14.04 (34.77)     5:47.78 (33.74)
  3 Czander, Eric    46 DISTRICT OF COLU  6:10.00    5:54.20          6  
                 33.60      1:09.23 (35.63)
        1:45.61 (36.38)     2:21.76 (36.15)
        2:57.98 (36.22)     3:34.13 (36.15)
        4:09.66 (35.53)     4:44.82 (35.16)
        5:19.79 (34.97)     5:54.20 (34.41)
 
 Event 18  Men 50-54 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 5:07.41  4/23/2006 Bradford Gandee, UNAT
         NATL: ! 4:47.57  5/20/2001 JIM MCCONICA
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Reilly, Jeff     50 COLONIALS 1776    5:22.10    5:30.19          9  
                 31.57      1:05.12 (33.55)
        1:38.52 (33.40)     2:11.88 (33.36)
        2:45.17 (33.29)     3:18.34 (33.17)
        3:51.79 (33.45)     4:24.94 (33.15)
        4:58.07 (33.13)     5:30.19 (32.12)
  2 Shipp, Bill      51 TERRAPIN MASTERS  5:30.00    5:37.50          7  
                 30.07      1:03.14 (33.07)
        1:37.54 (34.40)     2:11.98 (34.44)
        2:46.42 (34.44)     3:20.72 (34.30)
        3:54.97 (34.25)     4:29.59 (34.62)
        5:04.76 (35.17)     5:37.50 (32.74)
  3 Kristek, Steven  53 BINGHAMTON UNIV   5:55.00    5:55.25          6  
                 32.92      1:08.61 (35.69)
        1:44.59 (35.98)     2:20.76 (36.17)
        2:57.04 (36.28)     3:33.36 (36.32)
        4:09.47 (36.11)     4:45.11 (35.64)
        5:20.25 (35.14)     5:55.25 (35.00)
 
 Event 18  Men 55-59 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 5:23.18  4/24/2010 James Thornton, Team Pittsburgh
         NATL: ! 4:56.82  4/11/2010 MICHAEL MANN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Rickard, Alan    55 FAIRFAX COUNTY M  6:04.30    6:01.44          9  
                 31.74      1:06.25 (34.51)
        1:42.16 (35.91)     2:18.74 (36.58)
        2:56.15 (37.41)     3:33.40 (37.25)
        4:10.40 (37.00)     4:47.57 (37.17)
        5:24.65 (37.08)     6:01.44 (36.79)
  2 Edgell, Don      59 CURL BURKE MASTE  6:30.00    6:37.28          7  
                 34.56      1:13.64 (39.08)
        1:53.38 (39.74)     2:33.14 (39.76)
        3:13.31 (40.17)     3:53.74 (40.43)
        4:34.74 (41.00)     5:16.03 (41.29)
        5:56.99 (40.96)     6:37.28 (40.29)
  3 Elliott, Daniel  58 MACHINE AQUATICS  7:45.00    7:11.32          6  
                 39.43      1:22.61 (43.18)
        2:06.45 (43.84)     2:52.21 (45.76)
        3:37.06 (44.85)     4:21.82 (44.76)
        5:06.03 (44.21)     5:49.84 (43.81)
        6:32.62 (42.78)     7:11.32 (38.70)
  4 Crane, David     56 DISTRICT OF COLU 12:30.00    7:19.91          5  
                 37.27      1:18.15 (40.88)
        2:01.22 (43.07)     2:46.33 (45.11)
        3:32.12 (45.79)     4:17.63 (45.51)
        5:03.35 (45.72)     5:49.99 (46.64)
        6:35.24 (45.25)     7:19.91 (44.67)
 
 Event 18  Men 60-64 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 5:46.27  3/29/1998 David Harrison
         NATL: ! 5:13.68  5/22/2010 JIM CLEMMONS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Paushter, Steph  60 BINGHAMTON UNIV   6:35.00    6:18.63          9  
                 34.64      1:12.06 (37.42)
        1:50.59 (38.53)     2:29.52 (38.93)
        3:08.69 (39.17)     3:47.83 (39.14)
        4:26.44 (38.61)     5:05.23 (38.79)
        5:43.52 (38.29)     6:18.63 (35.11)
  2 Platt, Jay       64 PENNYPACK AQUATI  6:35.00    6:18.69          7  
                 35.28      1:13.32 (38.04)
        1:52.32 (39.00)     2:31.38 (39.06)
        3:10.07 (38.69)     3:48.69 (38.62)
        4:27.07 (38.38)     5:05.06 (37.99)
        5:42.58 (37.52)     6:18.69 (36.11)
  3 Mccorkle, John   60 VIRGINIA MASTERS  6:20.00    6:27.46          6  
                 32.88      1:10.02 (37.14)
        1:48.65 (38.63)     2:27.37 (38.72)
        3:07.30 (39.93)     3:47.46 (40.16)
        4:27.30 (39.84)     5:07.37 (40.07)
        5:47.91 (40.54)     6:27.46 (39.55)
  4 Paulson, Lauren  63 RESTON MASTERS S  7:30.00    7:56.55          5  
                 39.77      1:27.27 (47.50)
        2:16.35 (49.08)     3:06.28 (49.93)
        3:55.43 (49.15)     4:45.02 (49.59)
        5:34.54 (49.52)     6:22.93 (48.39)
        7:11.88 (48.95)     7:56.55 (44.67)
 
 Event 18  Men 65-69 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 5:53.27  4/13/2003 David Harrison
         NATL: ! 5:37.64  5/20/2007 TOM LANDIS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Bernstein, Rich  66 ASPHALT GREEN MA  6:45.00    6:55.18          9  
                 38.88      1:21.07 (42.19)
        2:02.93 (41.86)     2:45.36 (42.43)
        3:27.47 (42.11)     4:09.97 (42.50)
        4:51.89 (41.92)     5:33.73 (41.84)
        6:14.93 (41.20)     6:55.18 (40.25)
  2 Gaulrapp, Edwar  69 VIRGINIA MASTERS  8:28.42    8:59.67          7  
                 46.91      1:41.34 (54.43)
        2:36.37 (55.03)     3:31.50 (55.13)
        4:26.19 (54.69)     5:21.12 (54.93)
        6:16.12 (55.00)     7:10.72 (54.60)
        8:05.87 (55.15)     8:59.67 (53.80)
 
 Event 18  Men 70-74 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 6:15.86  4/12/2008 David Harrison, 1776
         NATL: ! 5:51.37  5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Rolston, Howard  71 GOLD COAST MASTE  6:48.05    6:48.43          9  
                 36.01      1:14.64 (38.63)
        1:55.11 (40.47)     2:36.89 (41.78)
        3:18.42 (41.53)     4:00.30 (41.88)
        4:42.58 (42.28)     5:25.12 (42.54)
        6:07.70 (42.58)     6:48.43 (40.73)
  2 Wall, Kenneth    70 GERMANTOWN MARYL  8:15.00    8:33.75          7  
                 40.19      1:25.21 (45.02)
        2:15.94 (50.73)     3:07.62 (51.68)
        3:59.81 (52.19)     4:54.58 (54.77)
        5:49.59 (55.01)     6:45.53 (55.94)
        7:41.57 (56.04)     8:33.75 (52.18)
  3 Marando, Vince   73 MARYLAND MASTERS 10:00.00    9:28.09          6  
                 51.47      1:48.31 (56.84)
        2:47.28 (58.97)     3:45.28 (58.00)
        4:43.96 (58.68)     5:41.92 (57.96)
        6:39.86 (57.94)     7:37.19 (57.33)
        8:34.23 (57.04)     9:28.09 (53.86)
 
 Event 18  Men 75-79 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         ZONE: Z 6:43.59  4/21/2002 Roger Franks
         NATL: ! 6:03.87  5/8/2010  DAVID RADCLIFF
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Gladfelter, Dav  76 COLONIALS 1776   10:00.00    9:54.97          9  
                 50.88      1:50.35 (59.47)
      2:52.38 (1:02.03)   3:53.67 (1:01.29)
      4:54.60 (1:00.93)   5:55.48 (1:00.88)
      6:57.40 (1:01.92)   8:00.43 (1:03.03)
      9:01.20 (1:00.77)     9:54.97 (53.77)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 18                 
 
  1. Binghamton Univ Masters           496   2. Virginia Masters Swim Team        467
  3. Reston Masters Swim Team          422   4. Curl Burke Masters Swimming, I    345
  5. Colonials 1776                    298   6. District Of Columbia Aquatics     205
  7. Spring Valley YMCA Masters        179   8. Unat                              168
  9. Patriot Masters Swim Team         147  10. Merritt Marlins                   140
 11. Asphalt Green Masters             105  12. Machine Aquatics                   99
 13. Terrapin Masters                 86.5  14. Alexandria Masters Swimming        85
 15. Montgomery Ancient Mariners        83  16. Quest Masters Swim Team            56
 16. Fairfax County Masters             56  16. Gold Coast Masters                 56
 19. Germantown Maryland Masters        48  20. Niagara District Masters           43
 21. Garden State Masters               40  22. Arlington Masters                  35
 23. Fins Aquatics Club               30.5  24. Michigan Masters                   30
 25. Sunfish Masters                    27  26. New England Masters Swim Club      26
 27. Central Maryland YMCA Masters      22  28. Stonewall Masters                  21
 28. Columbia Masters Swim Team         21  30. Pennypack Aquatic & Fitness Cl     20
 31. Maryland Masters                   19  32. Chesapeake Region Aquatic Blue     16
 33. Brundage Swim Masters              15  33. Illinois Masters                   15
 35. Connecticut Masters                13  35. Southern Masters Swimmers          13
 37. Riptide Masters                    11  38. North Baltimore Aquatic Club M     10
 39. Marymount Masters Swim Team         9  39. DC Masters                          9
 39. Bearcat Masters                     9  39. Dallas Aquatic Masters              9
 43. Post Swimming                       8  44. Waikiki Swim Club                   7
 44. Alexandria Aquatic Recreation       7  46. Arena Club Masters                  5
 46. Fort Belvoir Masters                5  48. Warrenton Masters Swim Team         3
 49. Maine Masters Swim Club             1