George Mason University                                4/17/2012 - 22:42PM
         2012 COLONIES ZONE  SCY CHAMPIONSHIP, Sanction #: 102-03          
                   George Mason University, Fairfax, VA                    
 
 Event 24  Men 18-24 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         ZONE: Z 22.68  4/23/2006 William Liscinsky, CUBU
         NATL: ! 22.16  4/11/2006 MICHAEL SHELBY
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Li, Ka Ho        22 ASPHALT GREEN MA    25.00      24.55          9  
  2 Avery, Benjamin  20 UNAT                27.10      26.84          7  
  3 Levin, Brent     24 SOUTHERN MASTERS    26.50      26.97          6  
  4 Xu, Allen        24 CURL BURKE MASTE    28.50      27.97          5  
 
 Event 24  Men 25-29 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         ZONE: Z 22.60  4/15/2007 William Liscinsky, CUBU
         NATL: ! 21.15  4/25/2004 SABIR MUHAMMAD
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Goldman, Brian   26 UNAT                24.53      23.56          9  
  2 Hiskey, Justin   28 MARYLAND MASTERS    25.02      25.16          7  
  3 Travis, Joshua   28 MACHINE AQUATICS    29.00      25.96          6  
  4 Garner, Sam      26 CURL BURKE MASTE    26.65      26.21          5  
  5 Taylor, Tim      25 ALEXANDRIA MASTE    26.48      26.44          4  
  6 Amundsen, Nick   28 COLONIALS 1776      33.93    2:12.60          3  
 
 Event 24  Men 30-34 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         ZONE: Z 23.03  4/13/2003 Curtis Sawin
         NATL: ! 21.44  12/5/2009 ZSOLT GASPAR
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Fenningham, Ter  30 UNAT                23.50      22.73Z         9  
  2 Michaels, Steph  34 BINGHAMTON UNIV     25.50      24.92          7  
  3 Hegna, Ryan      31 COLONIALS 1776      25.00      25.10          6  
  4 de Hart, Pieter  33 STONEWALL MASTER    25.92      26.31          5  
  5 Jent, Daniel     34 ALEXANDRIA MASTE    26.84      26.83          4  
  6 Chung, Jason     31 CURL BURKE MASTE    26.37      26.85          3  
  7 Starner, Josh    32 UNAT                27.00      26.88          2  
  8 Paushter, Matth  32 BINGHAMTON UNIV     27.25      27.20          0.5
  8 Sady, Darek      34 DISTRICT OF COLU    34.00      27.20          0.5
 10 Burkhardt, Just  32 DISTRICT OF COLU    28.99      27.46        
 11 Strahota, Jeffr  31 TERRAPIN MASTERS    27.72      27.68        
 12 Young, Buck      30 MERRITT MARLINS     27.59      27.79        
 13 Hegna, Jon       33 CURL BURKE MASTE    25.50      27.81        
 14 Davis, Greg      30 DISTRICT OF COLU    30.00      29.33        
 
 Event 24  Men 35-39 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         ZONE: Z 22.86  4/23/2006 Michael Ross, NEM
         NATL: ! 22.26  4/29/2011 JOSH DAVIS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Stull, Eric      37 SPRING VALLEY YM    25.57      24.36          9  
  2 Gamez, Rafael    38 CURL BURKE MASTE    25.70      25.64          7  
  3 Hannesschlager,  37 FAIRFAX COUNTY M    26.45      27.52          6  
  4 Bishop, Chris    39 BINGHAMTON UNIV     30.00      28.42          5  
  5 Verma, Raj       38 UNAT                29.50      28.53          4  
  6 Hinz, Brian      38 CENTRAL MARYLAND    28.28      28.75          3  
  7 Tustin, John     35 DISTRICT OF COLU    33.00      29.03          2  
  8 Joubert, Kevin   39 MERRITT MARLINS     31.00      29.33          1  
  9 Henkel, Scott    37 BINGHAMTON UNIV     35.00      34.29        
 10 Dutton, Jeff     39 DISTRICT OF COLU    37.14      40.01        
 
 Event 24  Men 40-44 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         ZONE: Z 22.61  4/26/2009 Michael Ross, MESC
         NATL: ! 22.61  4/26/2009 MICHAEL ROSS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Rees, Greg       42 SPRING VALLEY YM    23.90      23.68          9  
  2 Gross, Jeremy    40 SPRING VALLEY YM    23.95      24.03          7  
  3 Doane, Michael   41 TERRAPIN MASTERS    24.75      24.25          6  
  4 Williams, Neill  44 DISTRICT OF COLU    24.60      24.53          5  
  5 Roddin, Jeff     43 MONTGOMERY ANCIE    24.83      24.78          4  
  6 Eliasek, Steve   43 QUEST MASTERS SW    25.57      26.62          3  
  7 Hohn, Chris      43 UNAT                26.70      26.82          2  
  8 Clear, Kirk      44 VIRGINIA MASTERS    26.33      27.11          1  
  9 Tomson, Farol    40 GERMANTOWN MARYL    30.84      27.96        
 10 Mayer, Mike      41 BINGHAMTON UNIV     28.46      28.26        
 11 Bell, Richard    42 MAINE MASTERS SW    32.00      31.97        
 12 Young, Harris    44 COLONIALS 1776      30.00      32.15        
 13 Shinaishin, Ahm  44 SUNFISH MASTERS     35.34      32.28        
 
 Event 24  Men 45-49 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         ZONE: Z 23.77  4/25/2010 William Segal, Jersey Area Mult
         NATL: ! 22.67  5/4/2008  PAUL SMITH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 McGuire, James   47 SPRING VALLEY YM    26.34      26.49          9  
  2 Jones, Mark      49 CURL BURKE MASTE    27.90      27.58          7  
  3 Harris, Greg     48 VIRGINIA MASTERS    26.70      27.70          6  
  4 Wexler, Wayne    45 COLONIALS 1776      30.00      27.90          5  
  5 Dever, Frederic  46 DISTRICT OF COLU    27.20      28.10          4  
  6 House, Christop  48 FAIRFAX COUNTY M    31.55      28.19          3  
  7 Golden, Scott    48 GERMANTOWN MARYL    28.28      28.29          2  
  8 Weber, Blake     49 MARYLAND MASTERS    29.50      29.90        
  9 Toy, Raymond     45 CENTRAL MARYLAND    29.87      29.99        
 10 Czander, Eric    46 DISTRICT OF COLU    32.00      30.69          1  
 11 Vurdelja, David  46 RESTON MASTERS S    44.99      41.61        
 
 Event 24  Men 50-54 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         ZONE: Z 24.24  4/15/2007 Donald Graham, PNA
         NATL: ! 23.19  4/25/2004 TRIP HEDRICK
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Britt, Clay      51 MONTGOMERY ANCIE    24.80      24.92          9  
  2 Spence, Mark     54 CENTRAL MARYLAND    28.28      28.11          7  
  3 Kovalovsky, Kel  50 BINGHAMTON UNIV     29.06      28.48          6  
  4 Kannegieser, Ro  54 FINS AQUATICS CL    28.54      28.55          5  
  5 Grecco, Paul     51 PATRIOT MASTERS     28.79      28.76          4  
  6 Matz, Michael    50 PENNYPACK AQUATI    29.44      29.53          3  
  7 Denes, Thomas    54 MONTGOMERY ANCIE    30.50      29.64          2  
  8 Shipp, Bill      51 TERRAPIN MASTERS    29.00      29.73          1  
  9 Murphy, Matthew  50 GARDEN STATE MAS    35.00      30.12        
 10 Booth, Stuart    53 PATRIOT MASTERS     31.30      31.74        
 11 West, John       51 BINGHAMTON UNIV     32.50      32.72        
 
 Event 24  Men 55-59 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         ZONE: Z 26.05  4/12/2008 Mark Pugliese, ANCM
         NATL: ! 24.16  3/25/2007 GREG SHAW
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Thornton, Jim    59 COLONIALS 1776      28.35      28.27          9  
  2 Dearfield, Kerr  59 CURL BURKE MASTE    30.60      30.38          7  
 
 Event 24  Men 60-64 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         ZONE: Z 26.13  4/12/2008 Jim Dragon, GSM
         NATL: ! 24.46  5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Mccorkle, John   60 VIRGINIA MASTERS    29.00      29.81          9  
  2 Dougherty, Stev  60 COLONIALS 1776      29.84      30.03          7  
  3 Meade, Tom       64 BINGHAMTON UNIV     30.00      30.91          6  
  4 Paushter, Steph  60 BINGHAMTON UNIV     31.50      31.94          5  
  5 Kolonkowski, Bo  64 ASPHALT GREEN MA    33.11      32.32          4  
  6 Pot, Eugene      61 BINGHAMTON UNIV     36.00      34.55          3  
  7 Paulson, Lauren  63 RESTON MASTERS S    33.00      35.41          2  
  8 Abbott, John     62 GERMANTOWN MARYL    36.00      41.61          1  
 
 Event 24  Men 65-69 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         ZONE: Z 25.93  4/25/2010 Jim Dragon, Garden State Mas
         NATL: ! 24.94  5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Dragon, Jim      67 GARDEN STATE MAS    27.51      27.39          9  
  2 Sober, Harry     69 VIRGINIA MASTERS    33.00      33.08          7  
  3 Detering, Hank   66 COLONIALS 1776      34.00      33.18          6  
  4 Novell, Ken      69 VIRGINIA MASTERS    37.00      35.25          5  
  5 Beall, L Clay    65 VIRGINIA MASTERS    40.20      36.06          4  
  6 Robinson, David  68 GERMANTOWN MARYL    37.00      36.68          3  
  7 Bernstein, Rich  66 ASPHALT GREEN MA    48.00      46.59          2  
 
 Event 24  Men 70-74 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         ZONE: Z 33.44  4/17/2011 Howard Rolston, UNAT
         NATL: ! 29.17  3/30/2008 DAVID COSTILL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Wise, Randolph   70 VIRGINIA MASTERS    32.40      31.91Z         9  
  2 Katz, Jerry      73 GARDEN STATE MAS    37.90      34.66          7  
  3 Hamada, Ahmed    73 GOLD COAST MASTE    34.82      35.44          6  
  4 Zamon, Frederic  70 CURL BURKE MASTE    38.51      38.14          5  
  5 Pilette, Ster    70 RESTON MASTERS S    45.00      44.55          4  
  6 Rolston, Howard  71 GOLD COAST MASTE    33.44    2:11.62          3  
 
 Event 24  Men 75-79 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         ZONE: Z 39.86  4/25/2010 Owen Maher, Virginia Masters
         NATL: ! 30.84  4/15/2011 DAVID COSTILL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Maher, Owen      77 VIRGINIA MASTERS    42.00      42.91          9  
 
                 Combined Team Scores - Through Event 24                 
 
  1. Binghamton Univ Masters         644.5   2. Virginia Masters Swim Team        641
  3. Reston Masters Swim Team          564   4. Curl Burke Masters Swimming, I    495
  5. Colonials 1776                    450   6. District Of Columbia Aquatics   284.5
  7. Unat                              252   8. Spring Valley YMCA Masters        248
  9. Patriot Masters Swim Team         197  10. Merritt Marlins                   188
 11. Asphalt Green Masters             167  11. Montgomery Ancient Mariners       167
 13. Terrapin Masters                119.5  14. Machine Aquatics                  119
 15. Alexandria Masters Swimming       112  16. Quest Masters Swim Team            87
 17. Germantown Maryland Masters        75  18. Fairfax County Masters             74
 19. Garden State Masters               67  20. Gold Coast Masters                 65
 21. Niagara District Masters           52  22. Arlington Masters                  51
 23. Maryland Masters                   41  24. Central Maryland YMCA Masters      39
 25. Stonewall Masters                  38  26. Fins Aquatics Club               35.5
 27. Pennypack Aquatic & Fitness Cl     35  28. New England Masters Swim Club      32
 29. Michigan Masters                   30  29. Columbia Masters Swim Team         30
 31. Chesapeake Region Aquatic Blue     29  32. Bearcat Masters                    27
 32. Sunfish Masters                    27  34. Connecticut Masters                26
 35. Dallas Aquatic Masters             25  36. Brundage Swim Masters              22
 37. Illinois Masters                   20  38. Southern Masters Swimmers          19
 39. North Baltimore Aquatic Club M     17  40. North Carolina Masters Swimmin     13
 41. Riptide Masters                    11  42. Fort Belvoir Masters               10
 43. DC Masters                          9  43. Marymount Masters Swim Team         9
 45. Post Swimming                       8  45. Warrenton Masters Swim Team         8
 47. Waikiki Swim Club                   7  47. Alexandria Aquatic Recreation       7
 47. National Capital YMCA               7  50. Maine Masters Swim Club             6
 51. Arena Club Masters                  5