George Mason University                                4/17/2012 - 22:43PM
         2012 COLONIES ZONE  SCY CHAMPIONSHIP, Sanction #: 102-03          
                   George Mason University, Fairfax, VA                    
 
 Event 52  Men 18-24 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         ZONE: Z 50.17  4/15/2007 Chris Gibson, CUBU
         NATL: ! 47.93  2/13/2010 RUSSELL PAYNE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Avery, Benjamin  20 UNAT                59.90      59.37          9  
                 27.26        59.37 (32.11)
  2 Xu, Allen        24 CURL BURKE MASTE  1:05.00    1:02.19          7  
                 28.28      1:02.19 (33.91)
  3 Hoffman, Chris   24 ALEXANDRIA MASTE  1:03.54    1:03.01          6  
                 29.20      1:03.01 (33.81)
 
 Event 52  Men 25-29 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         ZONE: Z 50.29  4/25/2009 William Liscinsky Jr, CUBU
         NATL: ! 47.51  3/7/2010  JAYME CRAMER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Hilliard, Chris  29 ANNE ARUNDEL AMP    55.80      55.12          9  
                 25.59        55.12 (29.53)
  2 Hiskey, Justin   28 MARYLAND MASTERS    55.99      56.02          7  
                 26.13        56.02 (29.89)
  3 Garner, Sam      26 CURL BURKE MASTE    54.89      57.65          6  
                 26.52        57.65 (31.13)
  4 Taylor, Tim      25 ALEXANDRIA MASTE  1:01.75    1:01.27          5  
                 28.98      1:01.27 (32.29)
  5 McCaleb, David   27 UNAT              1:04.00    1:03.85          4  
                 28.94      1:03.85 (34.91)
 
 Event 52  Men 30-34 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         ZONE: Z 51.08  4/13/2003 Curtis Sawin
         NATL: ! 47.77  5/21/2010 ZSOLT GASPAR
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Michaels, Steph  34 BINGHAMTON UNIV     56.32      54.04          9  
                 25.53        54.04 (28.51)
  2 Evangelista, Br  30 DC DEPT OF RECRE    57.00      59.09          7  
                 28.01        59.09 (31.08)
  3 Paushter, Matth  32 BINGHAMTON UNIV   1:05.00    1:01.26          6  
                 29.06      1:01.26 (32.20)
  4 Jent, Daniel     34 ALEXANDRIA MASTE  1:03.87    1:01.92          5  
                 28.72      1:01.92 (33.20)
 
 Event 52  Men 35-39 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         ZONE: Z 50.06  4/23/2006 Michael Ross, NEM
         NATL: ! 49.54  5/16/1999 PETER EGAN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Gamez, Rafael    38 CURL BURKE MASTE    57.20      56.91          9  
                 26.51        56.91 (30.40)
  2 Verma, Raj       38 UNAT              1:05.00    1:02.20          7  
                 29.05      1:02.20 (33.15)
  3 di Filippo, Mar  35 CURL BURKE MASTE  1:01.31    1:03.10          6  
                 29.58      1:03.10 (33.52)
  4 Nakahodo, Sidne  36 NATIONAL CAPITAL  1:05.85    1:05.56          5  
                 31.61      1:05.56 (33.95)
  5 Henkel, Scott    37 BINGHAMTON UNIV   1:20.00    1:18.73          4  
                 37.82      1:18.73 (40.91)
  6 Lopez Azumendi,  36 NATIONAL CAPITAL  1:25.00    1:29.68          3  
                 38.34      1:29.68 (51.34)
 
 Event 52  Men 40-44 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         ZONE: Z 51.92  4/13/2008 Chris Stevenson, VMST
         NATL: ! 49.27  5/4/2008  MICHAEL ROSS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Rees, Greg       42 SPRING VALLEY YM    54.15      52.97          9  
                 24.62        52.97 (28.35)
  2 Roddin, Jeff     43 MONTGOMERY ANCIE    54.00      53.61          7  
                 25.19        53.61 (28.42)
  3 Williams, Neill  44 DISTRICT OF COLU    57.20      55.82          6  
                 25.87        55.82 (29.95)
  4 Lee, Michael     44 MARYLAND MASTERS    56.55      56.79          5  
                 27.10        56.79 (29.69)
  5 Doane, Michael   41 TERRAPIN MASTERS    55.95      57.18          4  
                 26.27        57.18 (30.91)
  6 Goodison, Micha  40 TERRAPIN MASTERS    56.55      57.78          3  
                 26.94        57.78 (30.84)
  7 Hohn, Chris      43 UNAT                59.70      59.35          2  
                 27.62        59.35 (31.73)
  8 Tomson, Farol    40 GERMANTOWN MARYL  1:07.00    1:02.32          1  
                 28.63      1:02.32 (33.69)
  9 Kukoy, Max       44 DC DEPT OF RECRE  1:05.00    1:04.56        
                 30.71      1:04.56 (33.85)
 10 Young, Harris    44 COLONIALS 1776    1:18.00    1:21.74        
                 35.79      1:21.74 (45.95)
 
 Event 52  Men 45-49 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         ZONE: Z 52.58  4/25/2009 Scott Carpenter, JAM
         NATL: ! 50.90  5/21/2010 DAVID SIMS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Schutzmeister,   47 UNAT              1:02.00    1:00.06          9  
                 28.91      1:00.06 (31.15)
  2 McGuire, James   47 SPRING VALLEY YM  1:03.20    1:00.43          7  
                 29.10      1:00.43 (31.33)
  3 Golden, Scott    48 GERMANTOWN MARYL  1:04.40    1:02.96          6  
                 29.37      1:02.96 (33.59)
  4 Harris, Greg     48 VIRGINIA MASTERS  1:03.39    1:04.20          5  
                 29.46      1:04.20 (34.74)
  5 Worst, Jeremy    49 WARRENTON MASTER  1:07.00    1:08.15          4  
                 32.59      1:08.15 (35.56)
  6 Czander, Eric    46 DISTRICT OF COLU  1:12.00    1:09.20          3  
                 32.89      1:09.20 (36.31)
  7 Toy, Raymond     45 CENTRAL MARYLAND  1:13.38    1:11.28          2  
                 33.16      1:11.28 (38.12)
 
 Event 52  Men 50-54 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         ZONE: Z 55.19  4/24/2005 Jim O’Connor, MARY
         NATL: ! 51.93  4/13/2008 PAUL CARTER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Kannegieser, Ro  54 FINS AQUATICS CL  1:02.93    1:02.92          9  
                 29.46      1:02.92 (33.46)
  2 Kovalovsky, Kel  50 BINGHAMTON UNIV   1:03.06    1:03.12          7  
                 29.72      1:03.12 (33.40)
  3 West, John       51 BINGHAMTON UNIV   1:13.60    1:15.44          6  
                 33.82      1:15.44 (41.62)
 
 Event 52  Men 55-59 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         ZONE: Z 59.53  4/13/2008 Mark Pugliese, ANCM
         NATL: ! 54.09  3/29/2009 GREG SHAW
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Swiger, Ralph    55 VIRGINIA MASTERS  1:32.00    1:38.94          9  
                 45.79      1:38.94 (53.15)
 
 Event 52  Men 60-64 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         ZONE: Z 1:00.63  4/25/2009 Kieran Kelleher, DCAC
         NATL: !   54.92  5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Dougherty, Stev  60 COLONIALS 1776    1:08.19    1:07.38          9  
                 32.22      1:07.38 (35.16)
  2 Kolonkowski, Bo  64 ASPHALT GREEN MA  1:21.21    1:15.84          7  
                 35.05      1:15.84 (40.79)
  3 Paushter, Steph  60 BINGHAMTON UNIV   1:15.00    1:19.16          6  
                 36.09      1:19.16 (43.07)
  4 Paulson, Lauren  63 RESTON MASTERS S  1:20.00    1:30.91          5  
                 41.22      1:30.91 (49.69)
 
 Event 52  Men 65-69 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         ZONE: Z 1:14.48  5/9/1993  Joseph Kurtzman
         NATL: !   56.36  5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Gaulrapp, Edwar  69 VIRGINIA MASTERS  1:32.58    1:30.22          9  
                 40.63      1:30.22 (49.59)
  2 Novell, Ken      69 VIRGINIA MASTERS  1:50.00    1:30.43          7  
                 38.35      1:30.43 (52.08)
  3 Robinson, David  68 GERMANTOWN MARYL  1:34.00    1:39.73          6  
                 45.32      1:39.73 (54.41)
 -- Kremzier, Jim    65 COLONIALS 1776    1:30.50         DQ        
      21 Arms underwater recovery
                 40.22           DQ (56.34)
 
 Event 52  Men 70-74 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         ZONE: Z 1:23.28  5/9/1993  Birch Davidson
         NATL: ! 1:08.12  2/9/2008  DAVID COSTILL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Hamada, Ahmed    73 GOLD COAST MASTE  1:32.08    1:32.63          9  
                 43.70      1:32.63 (48.93)
  2 Katz, Jerry      73 GARDEN STATE MAS  1:40.50    1:40.54          7  
                 48.18      1:40.54 (52.36)
 
 Event 52  Men 75-79 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         ZONE: Z 1:40.58  4/2/2000  John Emanuel
         NATL: ! 1:12.71  4/16/2011 DAVID COSTILL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Maher, Owen      77 VIRGINIA MASTERS  2:00.00    1:47.97          9  
                 52.31      1:47.97 (55.66)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 52                 
 
  1. Binghamton Univ Masters        1650.5   2. Virginia Masters Swim Team       1216
  3. Reston Masters Swim Team         1157   4. Curl Burke Masters Swimming, I    987
  5. Colonials 1776                    945   6. District Of Columbia Aquatics   541.5
  7. Unat                              490   8. Spring Valley YMCA Masters        488
  9. Patriot Masters Swim Team         465  10. Asphalt Green Masters             351
 11. Merritt Marlins                   306  12. Montgomery Ancient Mariners       267
 13. Terrapin Masters                209.5  14. Alexandria Masters Swimming       186
 14. Machine Aquatics                  186  16. Germantown Maryland Masters       155
 17. Garden State Masters              146  18. Quest Masters Swim Team           142
 19. Gold Coast Masters                119  20. DC Dept Of Recreation & Parks     111
 21. Fairfax County Masters            106  22. Niagara District Masters          104
 23. Maryland Masters                   88  24. Pennypack Aquatic & Fitness Cl     80
 25. Central Maryland YMCA Masters      62  26. Bearcat Masters                    61
 27. Arlington Masters                  60  28. Fins Aquatics Club               57.5
 29. Dallas Aquatic Masters             56  30. New England Masters Swim Club      50
 30. Connecticut Masters                50  32. Brundage Swim Masters              45
 33. Central Penn Aquatic Club          41  34. North Carolina Masters Swimmin     39
 34. Columbia Masters Swim Team         39  36. Stonewall Masters                  38
 37. Anne Arundel Amphibians            37  37. National Capital YMCA              37
 39. Warrenton Masters Swim Team        36  40. Illinois Masters                   35
 41. North Baltimore Aquatic Club M     33  42. Michigan Masters                   30
 43. Chesapeake Region Aquatic Blue     29  43. DC Masters                         29
 45. Sunfish Masters                    27  46. Fort Belvoir Masters               26
 47. Post Swimming                      24  48. Rose Bowl Masters                  21
 49. Southern Masters Swimmers          19  50. Alexandria Aquatic Recreation      11
 50. Sea Devil Swimming Masters         11  50. Riptide Masters                    11
 53. Marymount Masters Swim Team         9  54. Waikiki Swim Club                   7
 54. Maine Masters Swim Club             7  56. Arena Club Masters                  5