George Mason University 
         2012 COLONIES ZONE  SCY CHAMPIONSHIP, Sanction #: 102-03          
                   George Mason University, Fairfax, VA                    
                           Last Completed Event                            
 
 Event 46  Men 25-29 400 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 4:07.19  4/22/2001 Peter Hezky
         NATL: ! 3:52.43  5/20/2007 ERIK SCALISE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 McGillicuddy, M  27 CURL BURKE MASTE  4:30.00    4:26.71          9  
                 27.17        59.03 (31.86)
        1:34.32 (35.29)     2:08.06 (33.74)
        2:46.97 (38.91)     3:25.54 (38.57)
        3:56.83 (31.29)     4:26.71 (29.88)
 
 Event 46  Men 30-34 400 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 4:16.10  5/2/1999  Jerome Frentsos
         NATL: ! 3:53.81  5/4/1997  RONALD KARNAUGH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Michaels, Steph  34 BINGHAMTON UNIV   5:42.00    4:50.55          9  
                 28.94      1:01.64 (32.70)
        1:40.40 (38.76)     2:18.28 (37.88)
        2:59.77 (41.49)     3:42.68 (42.91)
        4:17.94 (35.26)     4:50.55 (32.61)
  2 Paushter, Matth  32 BINGHAMTON UNIV   5:42.00    4:55.07          7  
                 32.00      1:08.41 (36.41)
        1:48.32 (39.91)     2:27.23 (38.91)
        3:11.09 (43.86)     3:53.49 (42.40)
        4:25.03 (31.54)     4:55.07 (30.04)
 
 Event 46  Men 35-39 400 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 4:25.68  4/22/2001 Danilo Vicioso
         NATL: ! 3:56.76  12/16/2001RON KARNAUGH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Moon, WonKee     37 DISTRICT OF COLU  5:05.05    4:54.75          9  
                 29.55      1:04.57 (35.02)
        1:43.38 (38.81)     2:21.25 (37.87)
        3:03.59 (42.34)     3:47.85 (44.26)
        4:21.63 (33.78)     4:54.75 (33.12)
 
 Event 46  Men 40-44 400 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 4:18.94  4/26/2009 Jim Tuchler, CUBU
         NATL: ! 4:01.87  4/19/2009 ROQUE SANTOS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Lee, Michael     44 MARYLAND MASTERS  4:46.76    4:32.77          9  
                 28.85      1:01.41 (32.56)
        1:36.91 (35.50)     2:12.02 (35.11)
        2:51.31 (39.29)     3:30.61 (39.30)
        4:02.02 (31.41)     4:32.77 (30.75)
  2 Buechler, John   44 CURL BURKE MASTE  4:58.08    4:53.84          7  
                 30.00      1:05.10 (35.10)
        1:44.73 (39.63)     2:23.82 (39.09)
        3:05.40 (41.58)     3:47.14 (41.74)
        4:20.77 (33.63)     4:53.84 (33.07)
  3 Harrop, Jim      40 SPRING VALLEY YM  5:20.00    5:04.54          6  
                 32.19      1:08.10 (35.91)
        1:48.40 (40.30)     2:28.87 (40.47)
        3:14.66 (45.79)     4:00.29 (45.63)
        4:33.30 (33.01)     5:04.54 (31.24)
 
 Event 46  Men 45-49 400 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 4:37.98  5/2/1999  Paul Fetters
         NATL: ! 4:14.17  5/21/2010 DENNIS BAKER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Jones, Mark      49 CURL BURKE MASTE  4:47.00    4:56.28          9  
                 30.86      1:05.99 (35.13)
        1:45.93 (39.94)     2:26.17 (40.24)
        3:08.11 (41.94)     3:50.89 (42.78)
        4:23.99 (33.10)     4:56.28 (32.29)
  2 Wexler, Wayne    45 COLONIALS 1776    5:45.00    5:43.81          7  
                 32.88      1:11.45 (38.57)
      2:44.24 (1:32.79)                    
            3:33.66 ( )     4:25.79 (52.13)
        5:08.15 (42.36)     5:43.81 (35.66)
  3 Vurdelja, David  46 RESTON MASTERS S  6:59.99    6:30.94          6  
                 49.98    1:50.05 (1:00.07)
                                2:50.96 ( )
        3:46.46 (55.50)   4:52.02 (1:05.56)
      6:30.94 (1:38.92)                    
 
 Event 46  Men 50-54 400 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 4:46.38  4/15/2007 Robert Hansen, GMUP
         NATL: ! 4:23.94  5/10/2009 MICHAEL MANN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 West, John       51 BINGHAMTON UNIV   5:45.00    5:52.77          9  
                 38.13      1:23.05 (44.92)
        2:08.96 (45.91)     2:53.04 (44.08)
        3:42.98 (49.94)     4:33.58 (50.60)
        5:14.42 (40.84)     5:52.77 (38.35)
 
 Event 46  Men 55-59 400 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 4:57.85  4/26/2009 James Thornton, TPIT
         NATL: ! 4:28.69  4/10/2010 MICHAEL MANN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Weir, Ken        58 BINGHAMTON UNIV   5:45.12    5:43.30          9  
                 38.31      1:23.56 (45.25)
        2:06.79 (43.23)     2:48.37 (41.58)
        3:37.93 (49.56)     4:26.48 (48.55)
        5:06.46 (39.98)     5:43.30 (36.84)
  2 Swiger, Ralph    55 VIRGINIA MASTERS  6:30.00    6:53.25          7  
                 50.00      1:45.07 (55.07)
        2:38.49 (53.42)     3:31.60 (53.11)
        4:27.53 (55.93)     5:23.16 (55.63)
        6:10.12 (46.96)     6:53.25 (43.13)
 
 Event 46  Men 60-64 400 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 5:34.50  4/25/2010 Hank Mierzwa, UNAT
         NATL: ! 4:44.60  4/29/2011 LAWRENCE DAY
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Kolonkowski, Bo  64 ASPHALT GREEN MA  5:56.64    5:59.10          9  
                 37.14      1:20.53 (43.39)
        2:05.28 (44.75)     2:49.43 (44.15)
        3:43.35 (53.92)     4:39.08 (55.73)
        5:20.32 (41.24)     5:59.10 (38.78)
 -- Paulson, Lauren  63 RESTON MASTERS S  6:43.00         DQ        
      10 Scissors kick - breast
                 44.03      1:38.93 (54.90)
        2:32.75 (53.82)     3:23.86 (51.11)
      4:26.38 (1:02.52)   5:27.13 (1:00.75)
        6:14.12 (46.99)          DQ (43.30)
 
 Event 46  Men 65-69 400 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 5:56.71  4/13/2008 Art Wolfe, VMST
         NATL: ! 5:12.42  5/21/2010 RICHARD BURNS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Bernstein, Rich  66 ASPHALT GREEN MA  6:30.00    6:28.49          9  
                 50.68      1:49.17 (58.49)
        2:37.55 (48.38)     3:25.35 (47.80)
        4:15.65 (50.30)     5:06.93 (51.28)
        5:49.21 (42.28)     6:28.49 (39.28)
  2 Robinson, David  68 GERMANTOWN MARYL  7:05.00    7:03.65          7  
                 45.78      1:42.20 (56.42)
        2:39.69 (57.49)     3:36.10 (56.41)
      4:36.40 (1:00.30)   5:36.87 (1:00.47)
        6:22.76 (45.89)     7:03.65 (40.89)
  3 Gaulrapp, Edwar  69 VIRGINIA MASTERS  7:14.27    7:24.56          6  
                 49.26      1:46.31 (57.05)
      2:49.55 (1:03.24)   3:52.94 (1:03.39)
        4:49.76 (56.82)     5:47.54 (57.78)
        6:35.98 (48.44)     7:24.56 (48.58)
 
 Event 46  Men 70-74 400 Yard IM
=========================================================================
         ZONE: Z 6:16.23  5/2/1999  Roger Franks
         NATL: ! 5:34.47  4/27/2003 BURWELL JONES
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Zamon, Frederic  70 CURL BURKE MASTE  7:40.00    7:47.87          9  
                 45.72      1:43.28 (57.56)
      2:44.57 (1:01.29)     3:44.29 (59.72)
      4:52.77 (1:08.48)   6:00.70 (1:07.93)
        6:56.26 (55.56)     7:47.87 (51.61)
  2 Berghaus, Peter  71 CONNECTICUT MAST  7:54.19    7:53.30          7  
                 53.62    2:02.71 (1:09.09)
      3:04.45 (1:01.74)     4:02.83 (58.38)
      5:02.85 (1:00.02)     6:02.33 (59.48)
        6:58.81 (56.48)     7:53.30 (54.49)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 46                 
 
  1. Binghamton Univ Masters        1339.5   2. Virginia Masters Swim Team        968
  3. Reston Masters Swim Team          862   4. Colonials 1776                    736
  5. Curl Burke Masters Swimming, I    706   6. District Of Columbia Aquatics   461.5
  7. Spring Valley YMCA Masters        385   8. Patriot Masters Swim Team         359
  9. Unat                              311  10. Merritt Marlins                   274
 11. Asphalt Green Masters             224  12. Montgomery Ancient Mariners       210
 13. Terrapin Masters                153.5  14. Machine Aquatics                  145
 15. Alexandria Masters Swimming       142  16. Germantown Maryland Masters       109
 17. Garden State Masters               96  18. Gold Coast Masters                 95
 19. Fairfax County Masters             90  19. Quest Masters Swim Team            90
 21. Maryland Masters                   65  22. Pennypack Aquatic & Fitness Cl     62
 23. DC Dept Of Recreation & Parks      60  24. Central Maryland YMCA Masters      56
 25. Niagara District Masters           52  26. Arlington Masters                  51
 27. Fins Aquatics Club               48.5  28. Connecticut Masters                43
 29. Columbia Masters Swim Team         39  30. Stonewall Masters                  38
 31. Brundage Swim Masters              36  32. New England Masters Swim Club      32
 33. Michigan Masters                   30  34. Chesapeake Region Aquatic Blue     29
 34. DC Masters                         29  36. Sunfish Masters                    27
 36. Bearcat Masters                    27  38. Dallas Aquatic Masters             25
 39. Post Swimming                      24  40. North Carolina Masters Swimmin     22
 41. Illinois Masters                   20  41. Fort Belvoir Masters               20
 43. Southern Masters Swimmers          19  44. North Baltimore Aquatic Club M     17
 45. Warrenton Masters Swim Team        16  46. National Capital YMCA              14
 46. Rose Bowl Masters                  14  48. Alexandria Aquatic Recreation      11
 48. Riptide Masters                    11  50. Marymount Masters Swim Team         9
 51. Anne Arundel Amphibians             7  51. Waikiki Swim Club                   7
 51. Maine Masters Swim Club             7  54. Arena Club Masters                  5